- Peščanik - https://pescanik.net -

Bilježnica Robija K.: Za ljubav domovine

Foto: Slavica Miletić

Moj drug Dino je rekao: „Što ostaje nama, koji nismo sudjelovali u Domovinskom ratu, a također želimo izražavati svoje fašističke osjećaje?“

Učiteljica Smilja je pitala: „O čemu ti, Dino, pričaš?“

Dino je rekao: „Pričam o sramotnome zaključku premijerova Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima.“

Uča Smilja se čudila: „Kakav je to zaključak?“

Dino je rekao: „Vijeće je zaključilo, a premijer se s tim složio, da je fašistički pozdrav ‘Za dom spremni’ neustavan, dakle protuzakonit, ali da njegovo korištenje treba omogućiti ratnim veteranima HOS-a. Zato jer su Branitelji!“

Tuljanica Niveska je rekla: „Tako je dugogodišnja prešutna praksa po prvi put legitimirana u pisanoj formi.“

Ja sam rekao: „Ustanovljena je i formalizirana iznimka koji otuđuje pravilo.“

Učiteljica Smilja je pitala: „Iznimka koja što?“

Ja sam ponovio: „Iznimka koji otuđuje pravilo.“

Pederica Sandra je rekla: „Želim da i meni, a ne samo Braniteljima, bude omogućeno nekažnjeno korištenje ustaških parola i simbola!“

Kane Šteta je rekao: „Želim i ja, iako nisam Branitelj, slobodno uzvikivati ‘Za dom spremni’, a da mi zbog toga ne prijeti zatvorska kazna!“

Nela Svinjogojstvo je rekla: „Nismo mi krivi što smo se rodili prekasno da bi se mogli uključiti u Domovinski ratu, te nam je sada uskraćena mogućnost da nesputano artikuliramo svoja proustaška čuvstva.“

Učiteljica Smilja se čudila: „Djeco moja, kako vi to pričate…“

Mala Teica je rekla: „Kao što moj djed nije kriv što se rodio prerano, pa kao nemoćni starac nije mogao sudjelovati u Domovinskom ratu, i sada mora sakrivati ustaški grb i Pavelićevu sliku, jer je njihovo isticanje, kako kaže vlast, neustavno i protuzakonito ako nisi Branitelj.“

Rino Sajla je rekao: „Nevjerojatno je to ekskulpiranje Branitelja iz ustavno-pravnog poretka Republike Hrvatske.“

Uča Smilja se čudila: „Djeco moja, kakve su to riječi… Otkud ti, Rino, znaš šta je to ekskulpiranje?“

Balibanica Lidija je pitala: „Kakav je to ustav koji ne važi za jednu kategoriju stanovništva?“

Bešo Tablet je pitao: „I kakva je to struktura stanovništva za koju ne vrijede zakoni zemlje u kojoj živi?“

Ja sam rekao: „Krajnje je nepravedno dijeliti građane na fašiste prvog i drugog reda.“

Dino je rekao: „Očigledno, mirnodopska moć ‘Domovinskog rata’ je takva da mrvi sve zakone pred sobom.“

Pederica Sandra je rekla: „Jasno, jer Branitelji su izvanzakonska kategorija.“

Kane Šteta je rekao: „Štoviše, Branitelji su i izvandruštvena kategorija, budući da oni smiju ono što je ostatku društva nedopušteno.“

Nela Svinjogojstvo je rekla: „Branitelji su Nadhrvati!“

Pederica Sandra je rekla: „U nekoj normalnoj zemlji bi se Branitelji morali pridržavati zakona, a u Hrvatskoj se zakoni pridržavaju Branitelja.“

Rino Sajla je rekao: „Kao što su preko svake mjere privilegirani u socijalnom pogledu, tako im se bez srama dodjeljuju ideološki ustupci, pa jedino oni smiju legalno deklarirati svoje ustaštvo.“

Učiteljica Smilja je rekla: „Dajte, djeco, pričajte normalno. Pa kakve su to riječi, ‘ideološki, ‘deklarirati’, ‘privilegirani’…?“

Mišo Juma je viknuo: „Želim i ja biti ustaša! Ako nisam Branitelj, ne znači da sam gubav!“

Balibanica Lidija je rekla: „A javlja se i dodatni problem. Ako samim činom sudjelovanja u Domovinskom ratu stječeš pravo da legalno propagiraš fašizam, znači, logično, da je Domovinski rat motor aktualne fašizacije hrvatskoga društva. Je li pretjerano reći da je fašistički sam po sebi?“

Mala Teica je rekla: „Zastrašujuće je to sužavanje izvorišta hrvatskog fašizma na Domovinski rat, a upravo to čini premijerovo oktroirano Vijeće.“

Dino je rekao: „Što kada Branitelja jednom ne bude? A mi, koji smo jedina realna budućnost ove zemlje, ne smijemo slobodno uzviknuti ‘Za dom spremni’!“

Bešo Tablet je rekao: „Kada pokoljenje Branitelja odseli na onaj svijet, suočit ćemo se s ozbiljnim deficitom nacističke promidžbe u ovozemaljskoj Hrvatskoj.“

Nela Svinjogojstvo je rekla: „Mada je neobičan trend da s vremenskim udaljavanjem od Domovinskog rata Branitelja ima sve više.“

Mišo Juma je rekao: „Možda Domovinski rat ima to svojstvo da se zahuktava sve snažnije što je dublje uronjen u prošlost?“

Rino Sajla je pitao: „Treba li to brinuti ili ulijevati nadu?“

Pederica Sandra je rekla: „Nema nama nade uz ovakvu hegemonijsku ulogu Branitelja.“

Tuljanica Niveska je rekla: „Nepodnošljivo je da ljubav prema NDH bude privilegija društvene elite.“

Balibanica Lidija je rekla: „U drugim zemljama se ekskluzivni dio društva kurči sa guccijevim odijelima, a kod nas sa ustaškim značkama.“

Ja sam ponovio: „Tužno je kada se građani dijele na fašiste prvog i drugog reda…“

Učiteljica Smilja je zatulila: „Dajte, djeco, lakše malo…“

Dino je rekao: „Želim i ja, iako nisam Branitelj, ići na misu za Pavelića bez bojazni od progona!“

Mala Teica je pitala: „Kako je Crkva stekla status Branitelja?“

Kane Šteta je rekao: „Ako za Branitelje ne vrijede državni zakoni, znači da su oni moćniji od države i da je drže u rukama. A ako je drže u rukama, znači da su Branitelji vlasnici hrvatske države.“

Pederica Sandra je rekla: „Branitelji vole Hrvatsku zato što je posjeduju.“

Rino Sajla je rekao: „Najtočnije bi bilo ustvrditi da je Hrvatska neka vrsta logora, s Braniteljima u svojstvu logorskih čuvara.“

Balibanica Lidija je rekla: „Točno. Oni su stražarski kadar za koji ne važi kućni red kakav je ustanovljen za zatočenike lagera.“

Ja sam rekao: „Mene to podsjeća na Jasenovac. Gdje samo Branitelji smiju postaviti spomen ploču s natpisom ‘Za dom spremni’.“

Mala Teica je rekla: „A svima ostalima je uskraćena sloboda javnog izražavanja.“

Ja sam dodao: „Zato jer su smješteni s pogrešne strane žice.“

Uča Smilja je zakukala: „Djeco, nemojte tako…“

Nela Svinjogojstvo je rekla: „Ispada da se Branitelji nisu, kao što piše u našim školskim udžbenicima, borili za slobodnu i samostalnu hrvatsku državu, nego za svoje vlasništvo nad njom.“

Dino je rekao: „Domovinski rat nije bio, kao što piše u našim školskim udžbenicima, oslobodilačka epopeja, nego proces privatizacije hrvatske države.“

Mišo Juma je rekao: „Nakon što su Branitelji postali njeni vlasnici, Hrvatska nije ni slobodna ni samostalna, nego je zarobljena i braniteljska.“

Pederica Sandra je rekla: „Hrvatska je pod čizmom Branitelja neusporedivo jače zgnječena nego što je to bila pod čizmom Jugoslavije.“

Nela Svinjogojstvo je rekla: „Ono što se u našim školskim udžbenicima naziva oslobođenjem, ustvari je bila okupacija Hrvatske od strane Branitelja.“

Ja sam rekao: „Nije li došao krajnji čas da hrvatski narod digne glavu, precvika bodljikavu žicu i oslobodi se od osloboditelja?“

U tom času otvorila su se vrata učionice. Na vratima je stajala direktorica. Direktorica je podviknula: „Smiljo, kakva je to galama?! Cijela škola se trese od dreke i vike!“

Učiteljica Smilja je raširila ruke i rekla je: „A što mogu, djeca galame, nikako ih ne uspijevam umirit…“

Direktorica je rekla: „Kakva djeca, Smiljo?! Pa tu ste samo ti i taj bradati muškarac! I oboje goli kao od majke rođeni!“

Učiteljica Smilja je rekla: „Ako premijerovo Vijeće glumi otklon prema totalitarnim režimima dok predlaže legalizaciju nacizma, mogu i ja glumiti da držim nastavu dok se jebem sa svojim partnerom.“

Direktorica se zgranula: „Jebeš se usred razreda?!“

Uča Smilja je rekla: „Dobro, krenuli smo da ćemo se pojebat, ali onda se to izrodilo u diskusiju. I to grupnu.“

Direktorica je viknula: „Smiljo! Pa ne možeš se jebat u školskoj učionici!“

Učiteljica Smilja je pitala: „Što, zar je to nedopušteno?“

Direktorica je dreknula: „Naravno da je nedopušteno! Kako bi moglo biti dopušteno?!“

Partner je rekao: „Oprostite, gospođo, ali ja sam Branitelj.“

Robi K. (IIIa)

Peščanik.net, 02.03.2018.


The following two tabs change content below.
Viktor Ivančić, rođen u Sarajevu 1960, osn. i srednju školu završio u Splitu, u novinarstvo ulazi kao student elektrotehnike. Za studentski list FESB 1984. dobija nagradu 7 sekretara SKOJ-a. Urednik i jedan od osnivača nedeljnika Feral Tribune, u čijoj biblioteci je objavio „Bilježnicu Robija K.“ (1994, 1996, 1997. i 2001) i studiju „Točka na U“ (1998, 2000). Izabrane tekstove objavio 2003. u „Lomača za protuhrvatski blud“ i „Šamaranje vjetra“. Prvi roman „Vita activa“ objavio 2005, od kada Fabrika knjiga objavljuje: „Robi K.“ (2006) u dva toma; „Robi K. Treći juriš!“ (2011); zbirke ogleda „Animal Croatica“ (2007), „Zašto ne pišem i drugi eseji“ (2010), „Jugoslavija živi vječno“ (2011) i „Sviranje srednjem kursu“ (2015, u saradnji sa Peščanikom); romane „Vita activa“ (2005, drugo izdanje ) i „Planinski zrak“ (2009), te zbirku priča „Radnici i seljaci“ (2014, u saradnji sa Peščanikom). 2018. sa Hrvojem Polanom i Nemanjom Stjepanovićem piše fotomonografiju „Iza sedam logora – od zločina kulture do kulture zločina“ u izdanju forumZFD-a. 2018. Fabrika knjiga u 5 svezaka objavljuje „Robi K. 1984-2018“ (zajedno sa Peščanikom i riječkim Ex librisom), a 2019. troknjižje „Radnici i seljaci, Planinski zrak i Vita aktiva“. Redovno piše za tjednik Srpskog narodnog vijeća Novosti i za Peščanik. Živi u Splitu.

Latest posts by Viktor Ivančić (see all)