- Peščanik - https://pescanik.net -

Država i nauka: Contradictio in adiecto

Foto: Predrag Trokicić

Juče je srpska naučna zajednica dobila hvale vredno priznanje – Srbija je postala 23. punopravna članica prestižne Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN). Kuriozitet je da je naša država, uz visokotehnološki razvijene privrede kao što su Izrael, Norveška i Švajcarska, jedina punopravna članica CERN-a koja istovremeno nije članica Evropske unije.

Ovaj uspeh donosi višestruke koristi za naše društvo i privredu: podizanje kvaliteta naučnog istraživanja; pristup novim tehnologijama, znanjima i iskustvima; mogućnost ravnopravnog učešća na svim konkursima CERN-a; mogućnost pohađanja letnjih škola za naše studente; finansijska podrška za naučne specijalizacije; kompanije iz Srbije dobijaju mogućnost da se ravnopravno takmiče za tendere koje raspisuje CERN itd.

Ushićena ovim uspehom, Vlada Srbije je izjavila da će pored „podizanja kvaliteta naučnih istraživanja, pristupa najnovijoj naučnoj opremi i tehnologijama, kao i prenošenja iskustva i znanja, članstvo u CERN-u uticati na sprečavanje odlaska obrazovanih mladih ljudi iz Srbije“. Takođe, Vlada smatra da je naš prijem u punopravno članstvo CERN-a „rezultat kontinuiranih napora Vlade Srbije za razvoj nauke i modernizaciju obrazovanja u Srbiji, koje je predsednica Vlade Ana Brnabić postavila kao svoje prioritete na početku mandata“.

Za ovo postignuće su najzaslužniji Univerzitet u Beogradu (Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Institut za fiziku u Beogradu i Fizički fakultet) i Univerzitet u Novom Sadu (Prirodno-matematički fakultet).

Kako to obično biva u nas, naša država hita ispred događaja. Tako je još desetak dana ranije (3.12.2018) obezbeđena adekvatna nagrada za sve institute i naučne centre pri fakultetima, pa samim tim i za pomenute fakultete i njihove institute koji su najzaslužniji za ovaj veliki uspeh. Nagrada je Nacrt Zakona o nauci i istaživanjima (koji će biti razmatran na javnoj raspravi do 3.1.2019) ili konkretnije njegov član 126 kojim se predviđa da istraživači u institutima i centrima pri fakultetima ostanu bez tih pozicija sa neizvesnim ishodom budućeg zaposlenja – država tu daje samo šture preporuke kako da oni budu angažovani u budućnosti, bez preuzimanja bilo kakve finansijske obaveze. Ne manje važno, od dana stupanja na snagu ovog Zakona, fakulteti više neće moći da angažuju istraživače u istraživačkim i naučnim zvanjima.

Drugim rečima, naša država sprečava „odliv mozgova“ tako što ga pospešuje. Logično, gasimo vatru benzinom. Put do pakla izgleda nije popločan isključivo dobrim namerama.

Autor je profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Peščanik.net, 15.12.2018.

Srodni linkovi:

Ognjen Radonjić – Novogodišnja ikebana

Ognjen Radonjić – Najava demoliranja nauke na fakultetima