O dugim godinama koje su potrebne da bi se u Srbiji priznao genocid u Srebrenici.

Foto: Peščanik

Nikad izvini

Ovdašnjim i zvaničnicima Republike Srpske leta 2024, trideset godina posle rata, izvinjenje Bošnjacima za počinjene zločine ni u snu ne bi palo na pamet. Ta mala i jednostavna reč je hiljadama milja daleko.

Od nas zavisi

DwP – Učenje o genocidu u Srebrenici omogućilo bi mladima da identifikuju propagandu, dezinformacije i govor mržnje, da razumeju mehanizme i procese koji dovode do genocida.

Nedžad Avdić

Ja sam njihova greška

Iz arhive – VIDEO i transkript razgovora sa Nedžadom Avdićem: „U tom organizovanom sistemu ubijanja dešavaju se greške kada vojnik propusti pregledati strijeljane. E ja sam njihova greška”.

Stajanje Žena u crnom, Beograd, 10.7.2023, foto: Srđan Veljović

Bela i crna marama

Posle više od četvrt veka Srbin u Srebrenici ponovio je jedan od raširenih obrazaca za negiranje zločina. Mi smo ubijali vas, vi ste ubijali nas, tako je to u ratu i da sad stavimo tačku na sve to.

Dizajn korica: Olivera Batajić Sretenović

Dve deklaracije

Analiza rasprave o Deklaraciji o Srebrenici iz knjige Sofije Mandić „U krugu negacije. Godine parlamentarnog (ne)suočavanja s lošom prošlošću – slučaj Srbija“ u izdanju Fabrike knjiga i forumZFD-a.

Adiline pancir-dimije

DwP – Sede u Draču Albanka iz Beograda, Srbin iz Bora i srpski par iz Gračanice, mesta nadomak Prištine. Zvuči kao početak vica, a nije vic, a ni početak – tu smo negde na polovini pomirenja…

Foto: Branimir Milovanović

Čovek-Beograd

U Beogradu kao da nije 11. juli, odnosno nije dan u kome se svet seća genocida u Srebrenici. Beograd se seća pobede Novaka Đokovića od pre dva dana, na teniskom terenu u Engleskoj.

Foto: Slavica Miletić

Gde se izgubio bol?

Ima skoro 20 godina od kada je Srđa Popović napisao tekst „Srpsko društvo i ratni zločini“. Tu on opisuje kako ovo naše društvo izbegava istinu o zločinima i objašnjava zašto je to tako.

Duga senka Potočara

Duga senka Potočara

VIDEO i transkript – Razgovor u Endžio habu povodom 27. godišnjice genocida u Srebrenici održan 11.7.2022, govore Nataša Kandić, Sead Spahović, Sofija Todorović, Isidora Stakić i Zoran Vuletić.

Mezarje u Potočarima, foto: Peščanik

Đački sastanak

Opet sam u Potočarima. Imena uklesana u bijelom mermeru ista su. Mijenjaju se slike koje prizovu. Danas tražim drugove iz osnovne škole. Skoro svi su ovdje. Alfabetski rasuti…

Srebrenica 2021, foto: Konstantin Novaković

Ćevapi, bureci, pendreci

Kako je moguće da policajac iz Priboja nije u stanju da zamisli svog tek rođenog sina na mestu muškaraca žrtava pokolja u Srebrenici i da se kao otac zapita – kako se u vezi s tim oseća?

Grafit: Prošlost dolazi

Rupe u sećanju

Kako to da nigde drugde u Srbiji nijedan kulturni centar ili bioskop ne organizuje premijeru filma „Quo vadis, Aida?“ istog dana kada će on biti prikazan u Novom Pazaru – retoričko je pitanje.

Cvet Srebrenice u Beogradu, foto: građanska akcija Pamtimo

Bosanska kriza

Visoki predstavnik za BiH Kristijan Šmit u svom izveštaju UN-u upozorava da je zemlja na ivici raspada. Šmit opisuje „vrlo realne“ izglede za obnovu sukoba, 26 godina nakon Dejtonskog sporazuma.

Potočari, foto: Peščanik

Aida

Pokazalo se da policija i parapolicija Srbije, predvođene Vulinom, svojim vrhunskim nacionalnim zadatkom smatraju čuvanje zida. Za njih to nije zid, to je freska svetog Ratka Genocidnog.

Srebrenica, foto: Konstantin Novaković

Tranziciona nepravda

Zašto se ovde skače na zadnje noge kada se s one strane Dunava Alojzije Stepinac hoće proglasiti za sveca, dok se prede od zadovoljstva kada se prema Ratku Mladiću ponaša kao da je svetac?

Stajanje Žena u crnom 10. jula 2021, foto: Peščanik

Ratko iz Njegoševe

Jasenovac u Srbiji odavno funkcioniše i kao propagandna protivteža Srebrenici, tako da mural Mladića u Njegoševoj itekako ima veze sa budućom Obalom Jasenovačkih žrtava koju predlaže Vučić.

Srebrenica 2021, foto: Konstantin Novaković

Egzodus pristojnih

Dodik je pozvao na „srpsko jedinstvo“ povodom donošenja zakona o zabrani negiranja genocida u BiH, uz najavu kako će „ako treba i 100 puta ponoviti da nije bio genocid u Srebrenici“.

Nišani u Potočarima

Šetnja pobednika

VIDEO – Nekoliko minuta podsećanja na ulazak Ratka Mladića u Srebrenicu 11. jula 1995… Korišćeni snimci Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove i Peščanika.

Ljeto patrijarha

Mladina – Patrijarh Porfirije je nakon izglasavanja Rezolucije o zabrani negiranja genocida u Srebrenici u skupštini Crne Gore pokazao svu raskoš humanizma svoje crkve…

Smisao jedne presude

Mladina – Snimke Mladićeva naređenja o „ubijanju“ Sarajeva, njegov zlokobni boravak u Srebrenici, još ranije u Hrvatskoj, krvavi trag koji je ostavljao za sobom, bile su dostupne još prije 25 godina.

Žene u crnom na Trgu republike u Beogradu, foto: Peščanik

Lekcije iz Podgorice

Kada bi se rezolucija koja zabranjuje negiranje genocida u Srebrenici usvojila u Srbiji, došlo bi do promena biblijskih razmera: ostali bismo bez 99 posto političara, kulturnih, medijskih i javnih radnika.