- Peščanik - https://pescanik.net -

Test integriteta

Cat mouse, banksy

Zamislite inspektora unutrašnje kontrole koji glumi građanina i „slučajno“ ostavlja novčanik u policijskoj stanici. Nakon toga se merama tajnog prikupljanja podataka utvrđuje ko od policajaca ima sklonost ka korupciji, a ko je moralan. Reč je o nasumičnom testu integriteta i skrivenoj kameri. Iako se tri godine najavljuje, nikada nije objašnjeno koji oblik testa će biti primenjen: onaj ciljani prema sumnjivim policajcima, ili nasumični za sve.

Prošle nedelje je obnovljena ideja o uvođenju ovog testa u policiji. Ponovo nije objašnjeno zašto, ni kako. Nema rasprave o njegovoj upotrebi, a on može biti zloupotrebljen, jer se radi o obmani, klopki i provokaciji. Zato je potreban pravni okvir upotrebe ovog testa. Za njegovu primenu treba da važi isti režim koji postoji i za specijalne istražne tehnike, kao što je prisluškivanje.

Prema Evropskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava i sloboda, test integriteta mora da bude uređen zakonom, a ne podzakonskim aktom ili nekim propisom manje pravne snage. To bi značilo ukidanje odredbe, koja se često koristi u postojećem Zakonu o policiji, da će „ministar bliže propisati postupak“.

Obavezno je i pribaviti odobrenje suda za primenu testiranja. Ova mera se pokreće samo onda kada drugim dokaznim radnjama nije moguće pribaviti podatke o korupciji, i to samo za teža krivična dela. Takođe, subjekat testiranja nakon prestanka radnje mora biti obavešten o tome da je nad njim izvršeno testiranje.

Test integriteta treba da sprovodi telo koje poseduje nesumnjivi institucionalni integritet i nezavisnost. U Srbiji nije tako. Planirano je da testiranje vrši Sektor unutrašnje kontrole policije (SUKP).

Nezavisnot Unutrašnje kontrole je ugrožena ovlašćenjem ministra da izuzme predmet na kome radi SUKP i dodeli ga drugoj organizacionoj jedinici. Dodatno, osnovni zadatak SUKP-a jeste da vrši unutrašnju kontrolu rada policije, a ne kontrolu svih zaposlenih u MUP-u. Takvo stanje uzrokuje dva problema u vezi sa primenom testa integriteta: mogućnost da ministar spreči njegovu primenu prema određenom policijskom službeniku, i nemogučnost da se test primeni na sve zaposlene u Ministarstvu.

Trenutno u Srbiji ne postoji zakonski osnov za korišćenje materijala prikupljenih primenom testova integriteta kao dokaza na sudu ili kao motiva za pokretanje disciplinskog postupka. Pored zakonske osnove, nedostaju i kapaciteti SUKP-a da sprovede test. U odeljenju SUKP-a za tajni zvučni i optički nadzor osumnjičenog nema dovoljno zaposlenih, niti ono ima tehničke kapacitete da primeni testiranje. To znači da će ih pozajmljivati od kriminalističke policije (dok ne stignu sredstva od stranih donatora), što postaje problem ako subjekat testiranja pripada tom delu policije.

Uz pravno uređivanje testa integriteta, neophodno je i ukloniti svaku sumnju u vezi sa radom SUKP-a. Policajci smatraju da se u SUKP-u zapošljavaju nestručne osobe bez kredibiliteta, uglavnom preko političkih veza. Ovaj oštar stav moguće je protumačiti na dva načina: prirodnim nepoverenjem prema „lovcima“ na policajce ili činjenicom da je stanje zaista toliko loše.

Autor je istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP).

Peščanik.net, 26.01.2015.