- Peščanik - https://pescanik.net -

Vlada centar korupcije?

Samo krajnje naivni su otvaranje nekoliko slučajeva korupcije mogli da shvate kao Vladinu odlučnost da suzbije korupciju. Ti slučajevi su odabrani da bi bili dovoljno daleko od izvršne vlasti u Srbiji – locirani su u pravosuđu i na nivou SCG.

Vlada je ovim htela da ubere oba poena – da ostane daleko od istrage i da postigne neki rezultat u borbi protiv korupcije. Može da ostane bez oboje, jer loše koristi ove slučajeve kao dimnu zavesu da sakrije svoje afere. A i rezultati dosadašnje istrage su više nego mršavi, sasvim u neskaldu sa bombastičnim najavama i hapšenjima.

Kada je prozrena ta naivna strategija, Vlada čini novu grešku i hapsi Vladana Batića. On je bio najglasniji u javnom razglašavanju te manipulacije. Tako u vreme dok Vlada skida sa poternica članove Miloševićeve porodice u zatvor dolazi jedan od osvedočenih boraca protiv tog režima. Navodno su vlasti tek sada doznale za prekršaj koji je napravio pre nekoliko godina. Onda je naprasno pušten, a istraga obustavljena.

Sve ovo svedoči o eskalaciji pogrešnih poteza izvršne vlasti, tj. Vlade Srbije. Umesto da histričnom galamom i potezima probaju da nam zamažu oči, trebali bi da krenu od svog dvorišta.

Neuverljiva je svaka kampanja protiv korupcije ako ne polazi od izvršne vlasti. To je dobro poznato i iz teorije i iz prakse. Krajnje jednostavno, izvršna vlast ima najveće nadležnosti i najveće mogućnosti da profitira kroz korupciju.

Neko će možda reći da je to tačno u načelu, ali nije u slučaju Vlade Srbije. To može da kaže samo neko ko ne sluša vesti o nizu afera – “šećerna”, Nacionalna štedionica, “Erikson”, “Knjaz Miloš”, preusmeravanje državne pomoći na privatni institut, Aerodrom Beograd, izvoz i uvoz struje, držanje državnih novaca u privatnim bankama sa kamatnom stopom 0%, “Jelašića vila”… da pomenem samo neke.

Najzanimljiviji je verovatno slučaj Nacionalne štedionice. Vlada je još u decembru 2004. dobila izveštaj njenog Saveta za borbu protiv korupcije, koji vrvi od odlično dokumentovanih krivičnih dela. Fale samo slike počinilaca i godine robije. Tu se može naći skoro ceo repertoar klasičnih korupcijskih radnji – dodela monopola privatnoj banci, prenos državne svojine u privatne ruke spornim dokapitalizacijama, fiktivan izvoz, držanje državnih para u privatnoj banci po nerealni niskoj ili nultoj kamatnoj stopi, kupovina udela u banci od strane povezanih lica…Na kraju, da bi se sva ta nedela zamela, većinski udeo Štedionice se prodaje na brzinu, tako da konkurenti nisu mogli da se pojave. Sledi i naivno objašnjenje, da je tako učinjeno, zato što je bila u pitanju super-ponuda. Ako je tako, što nije bilo prodato i državnih 37%.

Možda su u korupciju umešani samo neki u Vladi? To je u principu moguće, ali je malo verovatno da se jedna grupa u vladi bogati kroz korupciju, a da ostali to samo gledaju. Ne samo da šteta pada i na njih, već i njima trebaju sredstva za privatnu potrošnju i finansiranje stranaka. A sem toga, da su samo neki, to bi već bilo istraženo.

Zato, ako hoće da opere ruke, Vlada mora da pusti da se istraže neki kapitalniji slučajevi korupcije, a krivci kazne. Nacionalna štedionica je odličan kandidat da na početku testira spremnost Vlade da se bori protiv korupcije. Kažu da je istraga u toku. Po rezultatu ćemo videti koliko je bila ozbiljna.

 
Republika, 2006.

Peščanik.net, 20.07.2006.