Vest da je Argus turs morao da otkaže putovanje za 1.500 ljudi nije privukla neku veću pažnju javnosti. Nekada bi novine bile prepune srceparajućih priča nesuđenih turista, ali dobro, da u to sad ne ulazimo.
Ovaj slučaj je, međutim, posebno zanimljiv zato što je apsolutni i jedini krivac za tu poslovnu havariju zbilja velikog formata – država Srbija. Tačnije, njen Direktorat za civilno – svim silama se opirem, ali ne uspevam da ne napišem – vazdupohlovstvo, a čitaoci će lako razumeti o čemu se radi. Pomenuti Direktorat, naime, bez ikakvog razloga i, štaviše, suprotno Zakonu o vazdušnom saobraćaju – tokom čijeg je usvajanja u Skupštini poslanik SNS Zoran Babić i napravio permutaciju koja će danima uveseljavati građane Srbije – nije izdao potrebne dozvole za čarter letove stranim aviokompanijama.
U stvari, reč je o nastavku starog spora između turističkih preduzeća i države zbog njenog pokušaja da se jedna državno-privatna, srpsko-arapska firma, Er Srbija, zaštiti od konkurencije. O tome je i na stranicama Peščanika već pisano, pa se time ovog puta nećemo baviti.
Ali ono čemu treba posvetiti pažnju i na šta treba naročito ukaz(iv)ati jesu posledice koja ovakvo ponašanje Vlade Srbije – jer iza toga nesumnjivo stoji Vlada – izaziva.
Najpre, radi se o teškom maltretiranju građana, odnosno o kršenju njihovih legalnih i legitimnih, što bi se reklo, prava (da za svoje pare letuju), kao i osnovnih ljudskih sloboda (da se kreću i putuju).
Drugo, radi se o grubom narušavanju ekonomskih sloboda i prava, o narušavanju principa jednakosti pred zakonom, tj. na tržištu. Pojedina preduzeća se stavljaju u privilegovan, a druga u podređen položaj. Ovima drugima naneta je direktna materijalna i moralna šteta. Ne samo što su pojedina domaća preduzeća izgubila zaradu, nego su se pokazala kao nesolidni partneri što, naravno, srozava njihov, ali i ugled naših kompanija u inostranstvu generalno. I umanjuje njihovu buduću zaradu.
Ovo, takođe, izaziva povećanje poslovnog rizika u Srbiji. Ta je „elementarna“ nepogoda mnogo nepredvidljivija od grada, od nje nema osiguranja, osim da se manete (ćorava) posla. To destabilizuje tržište novca, tj. kredita i povećava kamate.
Treća (grupa) posledica proističe iz svega prethodnog: nesigurnost privatne svojine, nepoštovanje ugovora, nepostojanje pravnog poretka. Sve u svemu – odsustvo pravne države.
Tako je, praktično jednim potezom, država srušila ono što je njen osnovni zadatak da radi i gradi – vladavinu prava.
„Pravimo od ekonomije pravo malo čudo“, izjavio je pre neki dan – doduše sa „bezbedne“ udaljenosti, iz Amerike – primijer Srbije Aleksandar Vučić.
Ako se ovako nastavi, međutim, biće to, ne čudo, nego monstrum.
Peščanik.net, 05.06.2015.
Srodni linkovi:
Miša Brkić – Dosoljeno i bljutavo
Miša Brkić – Čarter čarobiranje
Miša Brkić – Aerodrom opet prašta dugove Er Srbiji
Milutin Mitrović – Kapitalistički realizam
Miša Brkić – Nauk: Alitalia, Etihad i mi…
Miša Brkić – Državno nedonošče
Miša Brkić – Otkud dva ugovora s Etihadom
Miša Brkić – Let iznad marketinga
Miša Brkić: Jat – cena sahrane
Miša Brkić – S Jatom odlazi i socijalizam
- Biografija
- Latest Posts
Latest posts by Mijat Lakićević (see all)
- Paljenje Rajhstaga i druge basne - 07/11/2024
- „Kad je teško – Čović“ - 28/09/2024
- Spiskom na spisak - 10/09/2024