- Peščanik - https://pescanik.net -

Korist od sukoba

Uzmimo tri primera: sukob dveju američkih partija oko daljeg zaduživanja države, sukob unutar Evropske unije oko raspodele gubitaka bankrotiranih država i sukob oko nadležnosti, zapravo suverenosti, na granici između Srbije i Kosova. Koja je korist od tih sukoba?

Koja je korist od sukoba uopšte? Sukobi mogu da se podele na kooperativne i nekooperativne. Razlika je u tome, pojednostavljeno rečeno, da li se dobiti ili troškovi dele tako da svako u njima učestvuje, recimo jednako, ili je cilj da troškovi padnu samo na jednu stranu.

U Evropskoj uniji se u načelu teži kooperativnim rešenjima, između ostalog i zato što se o svemu što je važno odlučuje saglasnošću svih. U ovom času raste broj onih koji zahtevaju da se sukob zaoštri jer računaju da bi tako njihov deo ceha bio manji. Kako obično biva, nekooperativni sukobi znaju da izgledaju privlačno svim potencijalno sukobljenim stranama, recimo i demonstrantima u Grčkoj koji traže da ne vraćaju dugove i njihovim kreditorima, pre svega u Francuskoj i Nemačkoj, koji traže da im se sav novac vrati. Za sada kompromisi izgledaju privlačnije.

U Sjedinjenim Državama, opet, očekivana politička korist, što u Americi uvek znači rezultat na izborima, čini nekooperativnost privlačnijom strategijom od saradnje. Ipak, očekuje se da je cilj relativna dobit, a ne potpuni poraz druge strane.

Sukob Srbije i Kosova je nekooperativan, što se vidi i po tome što se pregovori koriste kao sredstvo nepomirljivog sukoba, a ne obratno. Ovo je zato što je korist kojoj se teži kontrola nad teritorijom, a ti sukobi su tradicionalno rešavani silom, a ne saradnjom, čak i ako nisu mali izgledi da troškovi obeju strana budu veoma veliki.

 
Blic, 27.07.2011.

Peščanik.net, 27.07.2011.


The following two tabs change content below.
Vladimir Gligorov (Beograd, 24. septembar 1945 – Beč, 27. oktobar 2022), ekonomista i politikolog. Magistrirao je 1973. u Beogradu, doktorirao 1977. na Kolumbiji u Njujorku. Radio je na Fakultetu političkih nauka i u Institutu ekonomskih nauka u Beogradu, a od 1994. u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije (wiiw). Ekspert za pitanja tranzicije balkanskih ekonomija. Jedan od 13 osnivača Demokratske stranke 1989. Autor ekonomskog programa Liberalno-demokratske partije (LDP). Njegov otac je bio prvi predsednik Republike Makedonije, Kiro Gligorov. Bio je stalni saradnik Oksford analitike, pisao za Vol strit žurnal i imao redovne kolumne u više medija u jugoistočnoj Evropi. U poslednje dve decenije Vladimir Gligorov je na Peščaniku objavio 1.086 postova, od čega dve knjige ( Talog za koju je dobio nagradu „Desimir Tošić“ za najbolju publicističku knjigu 2010. i Zašto se zemlje raspadaju) i preko 600 tekstova pisanih za nas. Blizu 50 puta je učestvovao u našim radio i video emisijama. Bibliografija