Predlog zakona o rebalansu budžeta kojim je predviđeno da ukupni prihodi budu 873,4 milijardi dinara, odnosno 9,6 odsto manje u odnosu na važeći budžet za ovu godinu jednoglasno je usvojen na sednici vlade u ponedeljak a poslanici će o njemu glasati 1. jula

Rebalans predviđa rashode od 1051,7 milijardi dinara i deficit od 178,3 milijardi dinara ili 4,7 odsto bruto društvenog proizvoda.

Uz predlog rebalansa budžeta poslanici će glasati o izmenama zakona o budžetskom sistemu, penzijskom i invalidskom osiguranju, kao i o zakonskom predlogu o preuzimanju obaveza javnog preduzeća „Putevi Srbije” prema privrednim društvima po osnovu neizmirenih obaveza i pretvaranju tih obaveza u javni dug Srbije.

Između ostalog, na sledećem zasedanju parlamenta raspravljaće se i o izmeni Zakona o preuzimanju obaveza zdravstvenih ustanova prema veledrogerijama po osnovu nabavke lekova i medicinskog materijala i pretvaranju tih obaveza u javni dug Srbije.

Kad je reč o štednji, dnevni list Danas uporedio je predloženi rebalans sa postojećim budžetskim stavkama i ustanovio da je između ostalog ukinuto finansiranje Dekade Roma, drastično je smanjen budžet policije za vanredne situacije a prepolovljene su subvencije za socijalne stanove, poljoprivredu, kreditiranje malih preduzeća. „Fijat” je, međutim, sačuvao svoj povlašćeni položaj.

Za planirani program stezanja kaiša od 36 milijardi dinara žrtvovane su i neke kapitalne investicije, kao što su sanacija Narodnog muzeja i Muzeja savremene umetnosti, deo autoputa ka južnom Jadranu, planirane eksproprijacije na putnim trasama.

Primanja u državnoj upravi uglavnom nisu smanjivana a stegnuti kaiš, piše Danas, u pojedinim institucijama će se osetiti kroz marginalno do umereno smanjene troškove za putovanja. Istini za volju, ministarstvo inostranih poslova prepolovilo je plate u diplomatskim predstavništvima dok je višestruko povećan izdatak za nedefinisane „specijalizovane usluge”. Udesetostručen je iznos za „tekuće popravke” ministarstva finansija.

Plate su sebi smanjili zaposleni u Poverenstvu za zaštitu ravnopravnosti, Državna revizorska institucija i Fiskalni savet.

Inače, u ponedeljak je skupština Beograda usvojila rebalans gradskog bužeta koji je sada manji za 6,8 milijardi dinara, a doneta je i odluka da se grad dodatno zaduži za 60 miliona evra za finansiranje kapitalnih projakata i dela projekta unapređenja beogradskog javnog prevoza i saobraćajne infrastrukture. U prvoj nedelji jula i poslanici skupštine Novog Sada trebalo bi da preispitaju gradske finansije.

 
Izvor: agencije

Pripremila Milica Jovanović

Peščank.net, 27.06.2013.

Srodni link:

Predlog zakona o rebalansu budžeta