
Voleo bih da čujem šta sagovornici novog heroja društvenih mreža, Nemanje Šarovića, kažu na pitanje šta očekuju od borbe protiv korupcije – koga treba hapsiti i zbog čega. Zbog kakve korupcije, kakvih krivičnih dela.
Uložio bih sav novac koji sam od Đilasa, Šolaka, Soroša, USAID-a, EU, pape Franje i hrvatskih tajnih službi dobio u poslednjih 12 godina za rušenje Nenadležnog, da među odgovorima ne bi bili zloupotreba službenog položaja, zloupotreba poverenja u obavljanju privredne delatnosti, prevara u obavljanju privredne delatnosti, zloupotreba položaja odgovornog lica ili nesavestan rad u službi.
A ovo su dela za koja se tereti većina uhapšenih u poslednjih nekoliko dana, posle Miće Radi Nešto Drugo Grčića.
Najnoviji najžešći talas, dapače cunami, u borbi protiv korupcije krenuo je od Grčića i grupe u kojoj su se pojedinci, u potpuriju krivičnih dela, teretili i za primanje i davanja mita. Što je najvažnije, u toj prvoj „akciji“ bilo je i drugih elemenata potrebnih za komponovanje lako slušljivog i pevljivog antikorupcijskog šlagera – javnog sektora i štete nastale po javni sektor delovanjem zaposlenih i rukovodilaca u javnom sektoru koji su time sticali imovinsku korist za sebe ili za druge.
No, sama korupcija (u najužem smislu, davanje i primanje mita) teško se dokazuje kada imate dve strane zadovoljne dilom koji su postigle, pa ne treba biti strog ni kada se osumnjičeni iz javnog sektora terete, na primer, za zloupotrebu službenog položaja.
Ali kao što sam o tome već pisao, naš sistem podele nadležnosti u borbi protiv korupcije ima sistemsku anomaliju koja omogućava da se statistikom ispune praznine u stvarnoj borbi protiv korupcije: Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije propisuje da su posebni organi nadležni i za krivična dela protiv privrede i za krivična dela protiv službene dužnosti.
Zahvaljujući tome, u pomenutom slučaju o kome sam ranije pisao, zaposlenu u bakalnici, osumnjičenu da je ukrala robu vrednu 321.098 dinara, „u nastavku akcije borbe protiv korupcije“ hapsilo je Odeljenje za borbu protiv korupcije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva. Teretila se za proneveru u obavljanju privredne delatnosti.
Za šta se terete i neki od uhapšenih prethodnih dana, u slučajevima gde se ne nazire bilo kakav korupcijski aranžman.
Načelnica klinike na VMA je pribavila imovinsku korist od više od tri miliona dinara zahvaljujući instrukciji da se pacijentima primljenim na toksikologiju jer su se obeznanili od alkohola, usluga naplaćuje kao dopunski rad. Krivično delo „zloupotreba službenog položaja“, mada nije jasno u čijem džepu je i kako ovaj naplaćeni dopunski rad završio.
Pažnju javnosti privuklo je hapšenje bivše predsednice Komore medicinskih sestara (i bivše knjigovođe). Komora – kamora – mafija, jasna veza, rekao bi cinik. Od svih koruptivnih dela koja se mogu zamisliti – na primer da upisuje u članstvo komore osobe koje nemaju pravo na to ili da prima mito kako bi pacijentima nešto „završila“ kod lekara, ona se tereti da je novac sa računa namenjenog za pomoć članovima komore prebacivala na svoj račun. Zloupotreba službenog položaja. Iako ovo nema veze sa korupcijom, bar je jasno ko se okoristio, a i vrednost je impozantnih 30 miliona. Sto puta više nego što je „prisvojila“ blagajnica u bakalnici 2021. godine. Znači, ipak ima napretka u borbi protiv korupcije.
I tako redom, malo zloupotrebe službenog položaja (u javnom sektoru), malo zloupotrebe poverenja u obavljanju privredne delatnosti i zloupotrebe položaja odgovornog lica (u privatnom sektoru), malo prevare u obavljanju privredne delatnosti. Pa sve do nesavesnog rada u službi, za šta se tereti načelnica odeljenja u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja koja se sumnjiči da nije vršila nadzor u domu za smeštaj starih u kome je u požaru stradalo osam ljudi.
Malo je verovatno, čak i ako se dokaže ovo krivično delo, da ćemo saznati zbog čega je bila „nesavesna“. Na primer, da li je za „nesavesnost“ dobila „naknadu“ od vlasnika doma. Jer reč je, ako je takve transakcije bilo, o dilu u kome su obe strane zadovoljne i takav aranžman se neće otkriti ili naslutiti sve dok se ne desi ovakva tragedija. Ili dok neko savestan ne izvrši nadzor nad onim nesavesnim ko bi trebalo da obavlja nadzor.
Takvi slučajevi, kada se ljudi iz javnog sektora – zaposleni, rukovodioci, funkcioneri, bogate u korupcionaškim dilovima u kojima ispašta javni interes (novčano ili što je mnogo gore u životima) mogli bi se procesuirati kada bi država imala volju da uvede nezakonito bogaćenje kao krivično delo. Ali, o tome smo već mnogo puta pisali i pričali. Ovde se na imovinu čije se poreklo ne može objasniti legalnim prihodima naplaćuje porez od 80%, a ostatak može da se zadrži, ma kako da ste ga stekli. Nema izgubljenih života, prolivene krvi, ugljenisanih leševa, zbog koje bi korumpirani režim uveo efektivan mehanizam za procesuiranje teško dokazive korupcije, odnosno odsekao granu na kojoj sedi i sa koje bere slatke i sočne plodove.
Da se vratimo na ove pomenute slučajeve. Primetili ste, možda, da sam u prethodnim primerima navodio samo uhapšene žene. Razlog je krajnje banalan – na bavljenje ovom temom podstakao me je živopisan naslov iz pres-klipinga „Ovo je 18 srpskih moćnih šefica koje su pohapšene: Imale frizuru, veštačke trepavice, a sad na rukama lisice“.
Tabloidni portal gadnog tabloida evaluirao je akciju MUP-a i tužilaštva kroz rodno osetljivu prizmu. Saznali smo, tako, da su među ovih 18 i dve žene čiji su supruzi takođe uhapšeni. Istraživački tim tabloida nije otkrio razlog hapšenja žena, pa su zaključili da su „verovatno sa svojim muževima učestvovale u vršenju krivičnih dela ili da nisu prijavile krivična dela“.
U tekstu, međutim, nisam našao (eto šta je klik-bejt) ono što sam na osnovu naslova očekivao – stručno mišljenje eksperata sa frizerskih akademija ili mejk-ap influenserki/influensera o izgledu pohapšenih žena. Možda je to ostavljeno za nastavak priče, gde se možemo nadati i analizi da li su uhapšeni muškarci bili kvarcovani ili nabildovani („umesto tegova imaju lisice na rukama“, na primer).
Ne treba potcenjivati tabloidnu dovitljivost. Kao ni antikorupcijske akcije. Kada je hapšena ona prodavačica iz bakalnice, naslovi su bili „Hitna akcija MUP: Pala moćna privrednica“. Sada je uhapšeno 18 „srpskih moćnih šefica“. To je valjda ono što je nenadležni najavljivao kao najžešću borbu protiv korupcije. Već sada je 18 puta žešća.
Peščanik.net, 20.02.2025.
- Biografija
- Latest Posts


Latest posts by Zlatko Minić (see all)
- Maliciozna lavina - 03/03/2025
- 18 puta žešća borba protiv korupcije - 20/02/2025
- Najavljeni autogol - 12/02/2025