Mi, zaposleni u Narodnoj biblioteci Srbije, svedočimo izgradnji javne podzemne garaže koja se prostire celom dužinom Biblioteke u Skerlićevoj ulici na Vračaru, što je manje poznato široj javnosti zbog neočekivano slabog interesovanja medija da izveste o takvoj intervenciji u urbanističkom prostoru kulturno-istorijske celine kakvu predstavlja Svetosavski plato. Smatramo, stoga, da je naša profesionalna i društvena obaveza da skrenemo pažnju javnosti i nadležnim institucijama na rizike koje nosi takva gradnja po bezbednost zgrade i fonda naše nacionalne biblioteke.
Podsećamo da je ideja o izgradnji javne podzemne garaže u Skerlićevoj ulici plasirana početkom dvehiljaditih. NBS je tražila dodatna stručna mišljenja na osnovu kojih nije dala načelnu saglasnost za izgradnju garaže na građevinskoj parceli NBS. Promene u strukturama gradskih vlasti i druga „organizaciona odlaganja“ učinila su da izgradnja garaže započne tek 2024. godine, koliko znamo, bez javne rasprave i saglasnosti NBS.
Podsećamo i da NBS od 2022. godine očekuje realizaciju projekta proširenja svog depoa za smeštaj knjiga koji je uradio isti arhitektonski tim koji je radio i projekat podzemne garaže, na čelu sa akademikom i profesorom Branislavom Mitrovićem, ali neophodno proširenje depoa Biblioteke u pravcu Nebojšine ulice i pored svečanih i medijskih najava nikada nije započelo, dok se garaža uz smanjenu pozornost javnosti uveliko gradi.
Napominjemo da je izgradnja podzemne garaže u Skerlićevoj ulici zauzela čitav prostor između zgrade NBS i Skerlićeve ulice, pri čemu je Biblioteka u potpunosti izgubila svoj parking i ulazni plato što otežava pristup zgradi, posebno vozilima za redovnu dostavu knjiga, kao i pristup vatrogasnih i hitnih službi u slučaju nesreće, dok je rad zaposlenih i korisnika u zgradi otežan zbog buke i dodatnog zagađenja. Takođe, zatvoren je sistem za evakuaciju Biblioteke u slučaju ratne ili neke elementarne opasnosti.
Ugrožen je i sistem grejanja NBS. Porušeno je integralno stepenište i ivičnjak zgrade, primetne su i pukotine na terasi, iako je zgrada Narodne biblioteke Srbije zaštićena kao spomenik kulture i predstavlja reprezentativnu građevinu našeg modernizma.
Kompletno je posečeno i okolno drveće. Razlozi za brigu nas zaposlenih u NBS još su ozbiljniji od navedenog i ponavljamo da je naša moralna obaveza da uputimo apel i zamolimo nadležne stručne institucije da izvrše dodatnu procenu građevinskog projekta izgradnje podzemne garaže u Skerlićevoj ulici, te rizika po statičku stabilnost zgrade Biblioteke, perspektive dugoročnog sleganja terena, mogućih oštećenja na zgradi i posledičnog prodora vode u podzemni depo NBS (što je već bio slučaj prilikom preuređenja okolnog parka 2004. godine), kao i rizika od pojačane koncentracije izduvnih gasova koji će narušiti mikroklimatske uslove za trajno čuvanje fonda. Takođe, da u skladu sa procenom rizika budu preduzete i odgovarajuće mere odnosno pojačan stručni nadzor nad izgradnjom garaže.
Na kraju, iako smo mi stručni za obradu i trajno muzejsko čuvanje celokupne pisane baštine naše zemlje, što pored stručne podrazumeva i moralnu odgovornost, ne možemo a da se ne zapitamo da li je izgradnja podzemne garaže na tri nivoa, uz same temelje Biblioteke i u blizini Hrama Svetog Save najbolje urbanističko, građevinsko i saobraćajno rešenje i da li može biti izvedeno tako da bude sačuvana bezbednost zgrade i fonda NBS koji broji preko pet miliona jedinica građe, dragocene srednjovekovne rukopise, stare i retke knjige i vredne legate. Nadamo se da za nekoliko godina u medijima nećemo čitati senzacionalistički naslov „350 parking mesta vrednije od pet miliona knjiga“.
Sačuvajmo naše kulturno blago! Drugu nacionalnu biblioteku nemamo!
Dan u Beogradu, 20.02.2025.
Peščanik.net, 21.02.2025.
Srodni link: Saša Ilić – Dan Narodne biblioteke