Na sastanku Evropskog saveta biće donete odluke koje imaju za cilj da dodatno stabilizuju Evropsku monetarnu uniju, a i da podstaknu privredni rast.

Jedan skup mera će imati za cilj ozdravljenje bankarskog sistema. Kako je kriza izazvana finansijskim problemima, koji su pogoršani recesijom, koja otežava naplatu postojećih kredita i ne podstiče nove, banke u mnogim zemljama gube poverenje štediša i drugih kreditora, pa je u nekim slučajevima – Grčka i Španija – došlo do povlačenja depozita, što preti izbijanjem panike i prave bankarske krize.

Usled toga se razmišlja o nekoj vrsti zajedničkog garantovanja depozita kako će štedišama, bar po tom osnovu, biti svejedno da li drže novac u grčkoj ili nemačkoj banci, i o tome da, na primer, Evropska centralna banka dobije ovlašćenje da vrši superviziju i eventualni postupak bankrotstva banaka.

Druge će mere imati za cilj da ojačaju elemente fiskalne unije, koji su već delimično prisutni, u fiskalnom ugovoru, tako da zemlje kreditori imaju veće mogućnosti uticanja na fiskalnu politiku zemalja dužnika. Ovo je verovatno najsloženiji problem, budući da je samostalnost u donošenju odluka o porezima i javnim rashodima osnov suverenosti i demokratskog načina odlučivanja.

Konačno, postoji saglasnost da je teško sačuvati stabilnost ako nema privrednog rasta, usled čega se planiraju ulaganja u visini od skoro 150 milijardi evra, i to pre svega u zemlje najteže pogođene krizom. Izgledi da se neki paket sa tim merama donese su veliki. No, to je samo početak.

 
Blic, 28.06.2012.

Peščanik.net, 28.06.2012.


The following two tabs change content below.
Vladimir Gligorov (Beograd, 24. septembar 1945 – Beč, 27. oktobar 2022), ekonomista i politikolog. Magistrirao je 1973. u Beogradu, doktorirao 1977. na Kolumbiji u Njujorku. Radio je na Fakultetu političkih nauka i u Institutu ekonomskih nauka u Beogradu, a od 1994. u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije (wiiw). Ekspert za pitanja tranzicije balkanskih ekonomija. Jedan od 13 osnivača Demokratske stranke 1989. Autor ekonomskog programa Liberalno-demokratske partije (LDP). Njegov otac je bio prvi predsednik Republike Makedonije, Kiro Gligorov. Bio je stalni saradnik Oksford analitike, pisao za Vol strit žurnal i imao redovne kolumne u više medija u jugoistočnoj Evropi. U poslednje dve decenije Vladimir Gligorov je na Peščaniku objavio 1.086 postova, od čega dve knjige ( Talog za koju je dobio nagradu „Desimir Tošić“ za najbolju publicističku knjigu 2010. i Zašto se zemlje raspadaju) i preko 600 tekstova pisanih za nas. Blizu 50 puta je učestvovao u našim radio i video emisijama. Bibliografija