Obaveštavamo narodne poslanike, medije, nevladine organizacije i javnost da je Vlada Republike Srbije utvrdila i uputila Narodnoj skupštini Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, koji je izradilo Ministarstvo kulture i medija, uprkos tome što se gotovo istovetan Predlog zakona još od 2007. godine nalazi u proceduri usvajanja u Narodnoj skupštini.
Kao što je javnosti poznato, radna grupa Koalicije za slobodan pristup informacijama, koju su činili predstavnici Centra za unapređivanje pravnih studija, Komiteta pravnika za ljudska prava i kancelarije Poverenika za slobodan pristup informacijama, 2007. godine sačinila je tekst budućeg Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Radnu grupu činili su: prof. dr Vladimir Vodinelić, Rodoljub Šabić, mr Saša Gajin i dr Dejan Milenković.
Nakon toga nevladine organizacije Narodni parlament iz Leskovca, Inicijativa mladih za ljudska prava, Sretenje iz Požege i Resurs centar iz Negotina, zajedno sa drugim partnerskim organizacijama, prikupili su i predali Narodnoj skupštini 35.870 potpisa građana u prilog ovog zakona i na taj način formalno pokrenuli građansku inicijativu za usvajanje Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Do današnjeg dana ovaj legitimni Predlog zakona nije našao svoje mesto na dnevnom redu zasedanja Narodne skupštine, uprkos izričitim obavezama skupštine da o ovom zakonskom tekstu odlučuje. Tako smo nakon godinu i po dana, umesto skupštinske rasprave i odlučivanja o ovom „građanskom“ Predlogu zakona, dobili Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama, koji je u najvećem delu identičan predlogu koji je Koalicija, uz potpise građana, podnela Narodnoj skupštini.
Ipak, Ministarstvo kulture nije u potpunosti prepisalo tekst Predloga zakona, već je iz „svog zakona“ izostavilo elemente koje su građanima i nevladinim organizacijama najznačajniji: odredbu kojom se predviđa pravo na žalbu Povereniku za dostupnost informacijama i zaštitu podataka o ličnosti na rešenja najviših organa državne vlasti (Narodne skupštine, predsednika Republike, Vlade Republike Srbije, Vrhovnog suda Srbije, Ustavnog suda i Republičkog javnog tužioca); pravilo o zaštiti insajdera (duvača u pištaljku, čije uvođenje i zaštitu nalaže Komitet Saveta Evrope za borbu protiv korupcije – GRECO); kao i pravilo o nepovredivosti Zakona o slobodnom pristupu informacijama u odnosu na zakone u drugim oblastima koji će se donositi u budućnosti. Napominjemo da bi unošenje ovih pravila za koje Ministarstvo nema sluha, odlučujuće doprinelo efikasnoj primeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.
Pozivamo javnost, a posebno medije, da reaguju protiv nesavesnog postupanja organa javne vlasti koje je dovelo do toga da se u skupštinskoj proceduri nađu dva predloga zakona gotovo identične sadržine. Postavljamo pitanje predsednici skupštine i narodnim poslanicima koji će se od ova dva predloga zakona prvi naći na dnevnom redu skupštine i koji će od ova dva gotovo istovetna teksta oni usvojiti, a koji odbiti? Takođe, postavljamo pitanje Predsedniku Vlade Republike Srbije i resornom Ministru zašto su se odlučili za izradu i upućivanje Narodnoj skupštini Predloga zakona gotovo identične sadržine kao što je Predlog zakona koji je već u skupštinskoj proceduri, uz izmene koji ovaj tekst u dobroj meri obesmišljavaju?
Smatramo da je u demokratiji volja građana neprikosnovena. Kao što se glas pojedinaca izražen na izborima bez izuzetka poštuje kao jedini izvor vlasti onih koji obavljaju poslove vladanja, na isti način i u punoj meri bi trebalo poštovati glas pojedinaca onda kada oni predlažu usvajanje zakona. Kako je građanska zakonodavna inicijativa Koalicije utemeljena u Ustavu Srbije iz 2006. godine i Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi, zahtevamo od predsednice Narodne skupštine da postupi u skladu sa ovim pravnim propisima i ranije iznetim obećanjima i da u najskorije vreme na dnevni red Narodne skupštine stavi Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja koji su građani podržali svojim potpisima. Takođe, očekujemo od Vlade Republike Srbije da poštuje napore građanskog društva i rezultate sprovedene građanske inicijative, te da povuče iz postupka usvajanja „svoj“ Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Na taj način, ne samo da bi se ojačali principi demokratije, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava, već bi se sprečio i nastanak dalje štete po ugled najviših državnih institucija.
U Beogradu 21. maja 2009.g.
Ispred Koalicije za slobodu pristupa informacijama:
Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM
Koalicija za slobodu pristupa informacijama:
- Komitet pravnika za ljudska prava
- Centar za unapređivanje pravnih studija
- Narodni parlament, Leskovac
- Centar za mir i razvoj demokratije
- Transparentnost Srbija
- Građanske inicijative, Beograd
- Forum iuris, Novi sad
- Fond za otvoreno društvo – Srbija
- Resurs Centar Negotin
- Udruženje građana “Sretenje” – Požega
- Centar za antiratnu akciju
- Beogradski centar za ljudska prava
- Toplički centar za demokratiju i ljudska prava
Partnerske organizacije:
- Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji
- Fond za humanitarno pravo
- Praxis
- Centar za civilno-vojne odnose
- Inicijativa za inkluziju VelikiMali
- Otvoreno Romsko srce
- Humanitarno udruženje “Romsko srce” – Beograd
- Pravnici za demokratiju
- Inkluzivni Pokret
- Inicijativa mladih za ljudska prava
- Žena u crnom
- Esperanca, Pančevo
- Žene za mir, Leskovac
- SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja, Vlasotince
- ŽAR, Kikinda
- Žene u akciji, Velika Plana
- Peščanik, Kruševac
- Klub žena Hera, Bačka Topola
- Queeria centar, Beograd
- Regionalni centar za manjine
- Labris
- Savez Vlaha Srbije
- Novinska agencija TimocPress
- GLIC – Gej lezbejski info centar
- Peščanik
- Grupa Most, Beograd
- Centar za ljudska prava Niš
- Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda
- Udruženje građana “K-town group”
- Mreža Odbora za ljudska prava u Srbiji CHRIS:
- Odbor za ljudska prava Niš
- Odbor za ljudska prava Vranje
- Odbor za ljudska prava Valjevo
- Vojvođanski centar za ljudska prava
- Odbor za ljudska prava Negotin
- Građanski Forum Novi Pazar
- Centar za kulturnu dekontaminaciju
- Platforma, Beograd
- Romski Informativni Centar
Public Statement of the Coalition for Free Access to Information and partner organizations
Peščanik.net, 21.05.2009.