Ne postoji nasilje nad stvarima, kao što misle neki ministri. Postoji samo nasilje nad ljudima i drugim svesnim ili živim bićima.

Ako se razbije prozor, to je nasilje nad onim čiji je to prozor. O vozilu, kući, prodavnici ili javnoj prostoriji i da ne govorimo. Ili, ako će to biti lakše razumljivo, o crkvi ili nekom drugom objektu kulture. Taj nasilni čin može da načini neprocenjivu štetu osobi ili osobama (a isto važi i za druga živa bića). Da li je ona veća ili manja od fizičke povrede, zavisi od toga šta se poredi.

Naravno, ne postoji, ni rangiranje tipa: to što mi njima radimo nije ništa prema onome što oni nama rade. Najpre zato što je nasilje upereno protiv javnog dobra, tako da se rušenjem ili paljenjem „stvari” nanosi šteta svima, i tu nema naše i vaše štete. Ovde ima smisla uzeti jedan primer koji je od posebne važnosti.

Ako se demolira radnja, banka, restoran ili bilo koja druga poslovna prostorija, nema smisla reći da to nije ništa, recimo, što smo mi učinili Slovencima u poređenju sa onim šta oni čine nama. Jer je sve što posluje u Srbiji srpsko u smislu da podleže zakonima Srbije i u tom smislu da su srpske vlasti odgovorne da ih štite po zakonu. To što su vlasnik ili vlasnici stranci, nema nikakve veze sa time čiji su, u pravnom smislu, preduzeće, banka ili prodavnica. Nasilje je nad nečim što je srpsko, u smislu zakonskih prava i obaveza.

Isto, naravno, važi i za počinioca nekog nasilja. Kada se kaže da mi ne činimo ništa strašno njima prema onome što oni čine nama, to znači da se ministar identifikuje sa, recimo, onim koji demolira strano preduzeće.

 
Blog LDP, 22.02.2008.

Peščanik.net, 22.02.2008.


The following two tabs change content below.
Vladimir Gligorov (Beograd, 24. septembar 1945 – Beč, 27. oktobar 2022), ekonomista i politikolog. Magistrirao je 1973. u Beogradu, doktorirao 1977. na Kolumbiji u Njujorku. Radio je na Fakultetu političkih nauka i u Institutu ekonomskih nauka u Beogradu, a od 1994. u Bečkom institutu za međunarodne ekonomske studije (wiiw). Ekspert za pitanja tranzicije balkanskih ekonomija. Jedan od 13 osnivača Demokratske stranke 1989. Autor ekonomskog programa Liberalno-demokratske partije (LDP). Njegov otac je bio prvi predsednik Republike Makedonije, Kiro Gligorov. Bio je stalni saradnik Oksford analitike, pisao za Vol strit žurnal i imao redovne kolumne u više medija u jugoistočnoj Evropi. U poslednje dve decenije Vladimir Gligorov je na Peščaniku objavio 1.086 postova, od čega dve knjige ( Talog za koju je dobio nagradu „Desimir Tošić“ za najbolju publicističku knjigu 2010. i Zašto se zemlje raspadaju) i preko 600 tekstova pisanih za nas. Blizu 50 puta je učestvovao u našim radio i video emisijama. Bibliografija