Ljudi sasvim različitih profesija i pogleda na svet, na poziv upućen od Međunarodnog komiteta za zaštitu političkih zatvorenika u Rusiji, prihvatili su da učestvuju u praćenju sudskog procesa protiv Lebedeva i Hodorkovskog.
Mnogi od njih, govoreći o njegovom nedopustivo apsurdnom sadržaju i kafkijanskom duhu, javno su izrekli svoja mišljenja o ovom suđenju, koje sve više liči na sprdnju sa pravosuđem.
Od samog početka, još dok su tekle pripreme, svima nam je bilo jasno da će apsurdni proces po otpužbi za krađu na stotine miliona tona nafte biti zasnovan na pukim izmišljotinama. Zato je bilo važno da se skrene pažnja javnosti na sve povrede prava i sve smicalice koje će u ovu farsu biti uključene.
Nažalost, u stvarnosti su se ova očekivanja u potpunosti obistinila i danas, u Hamovničkom sudu, u toku je suđenje koje se bez preterivanja može nazvati otvorenim ponižavanjem pravosuđa. Državno tužilaštvo je mesecima, haotično se služeći proizvoljnim citatima iz predmeta optužnice koja sadrži 188 tomova dokaznog materijala, podnosilo dokaze za svoju optužbu. Ovi su se dokazi po pravilu iznosili tako što se nije objašnjavalo koje se činjenice i pod kojim okolnostima ovim citatima dokazuju. Predsedavajućem u sudnici se često davalo samo po nekoliko minuta za uvid u obimne materijale, ponekad duge i po više od sto stranica teksta. Sada je u toku ispitivanje svedoka i lakrdija se nastavlja. Tužioci ne biraju sredstva u ometanju odbrane prilikom ispitivanja svedoka. Optužene i njihove advokate neprestano prekidaju i optužuju za „psihološki pritisak“ na svedoke. Pri tome, tužioci bukvalno nameću svedocima formulacije njihovih odgovora. Sve se ovo teško može nazvati nečim drugim do drskim omalovažavanjem suda.
I dok predstavnici državnog tužilaštva glume sudski postupak u fazi iznošenja dokaznog materijala i verovatno čekaju nečiju višu odluku koja treba da reši buduću sudbinu optuženih, sudbina sudije Danilkina je od samog početka predodređena. On je puka dekoracija ovog procesa.
Sada već sasvim očigledna paraliza procesa u Hamovničkom sudu, pokazuje čitavom svetu da je u našoj zemlji sud skoro uvek na uzdi tužilaštva, a da u konkretnom slučaju, nema ni reči o bilo kakvim ozbiljnim dokazima o krivici Mihaila Hodorkovskog i Platona Lebedeva.
Gospodine Predsedniče Vrhovnog suda Rusije,
Posetite Hamovnički sud u svojstvu posmatrača. Može se desiti da samo vaše prisustvo pomogne Predsedavajućem suda da u sudnici obezbedi sprovođenje, po zakonu obavezne, procedure procesa. U svakom slučaju, ova će vam poseta biti od velike koristi. Ona će vam dati pregršt materijala za pripremu Plenuma Vrhovnog suda posvećenog pitanjima zaštite prava optuženih i obezbeđivanju ravnopravnosti obema stranama u sudskoj proceduri.
Gospodine Predsedniče Ruske Federacije,
U više navrata ste u svojim izjavama, jadikujući o niskom ugledu našeg pravnog sistema i ravnodušnosti društva na probleme pravne zaštite, pokazivali težnju da date novi impuls za reformu pravosuđa. Zato, nađite malo vremena i pođite u Hamovnički sud. Potpuna slika domaćeg pravosuđa sa svim svojim nedostacima pokazaće vam se kao na dlanu. Pri tome, imajte na umu to da ćete prisustvovati sudskom procesu koji je zbog velikog interesovanja pod budnim okom najšire svetske javnosti i na kome se zbog toga prava optuženih i odbrane, a takođe i novinara i građana koji posećuju suđenju, uvažavaju u mnogo većoj meri nego na ostalim suđenjenjima u Rusiji. A ako ste prezauzeti, te zbog nekih dugih, važnijih državnih poslova niste u mogućnosti da posetite Hamovnički sud, zamolite da to učini neko kome u potpunosti verujete i na čije se mišljenje o reformi pravosudnog sistema možete osloniti. Ubeđeni smo da će vam utisci koje ćete sa ovog suđenja poneti pomoći u pripremi onog dela Vašeg obraćanja Federalnoj Skupštini RF koje će se odnositi na razvoj pravosudnog sistema naše zemlje.
Takođe se obraćamo sudijama, advokatima, pravnicima i ostalim zaposlenima u pravosuđu, da obavezno posete suđenje Lebedevu i Hodorkovskom. Svima njima je neophodno da sami prisustvuju sudskom procesu koji će odrediti sudbinu pravosuđa naše zemlje na mnoge godine koje slede. On će nam ili vratiti nadu u vladavinu prava i zakona ili je na dugo zakopati.
Pozivamo da ovom suđenju prisustvuju i predstavnici poslovnog sveta, u prvom redu članovi Saveta industrijalaca i preduzimača Rusije. Vama je prosto neophodno da neposredno, svojim očima vidite koje sve poslovne i finansijske operacije tužilaštvo smatra protivzakonitim i na koji način to obrazlaže. Uvereni smo da će to za vas biti veoma poučno.
Nećemo se upuštati u razmišljanja o tome kako će se naša vlast ispetljati iz pravnog ćorsokaka u koji je samu sebe saterala ovim, drugim po redu, suđenjem protiv Lebedeva i Hodorkovskog. Nadamo se da će naći dostojan izlaz iz ove situacije i da u svojim redovima ima dovoljno iskusne pravnike koji mogu da se prisete toga da, po ruskim zakonima, Predsedniku RF za pomilovanje nisu potrebni ni molba, ni priznanje krivice od strane optuženih.
Ubeđeni smo da će lekcija naučena na ovom suđenju poslužiti kao osnova za vrlo ozbiljne promene u načinu rada sudova i tužilaštva. Postalo je očigledno da će baš ovaj sudski proces odigrati ključnu ulogu u odgovoru na pitanje da li je naša država spremna da prihvati princip vladavine prava, odnosno da pođe putem koji će je odvesti među civilizovana demokratska društva, ili ne.
Zahtevamo da se sramni sudski proces protiv Lebedeva i Hodorkovskog odmah prekine i da se optuženi puste na slobodu.
Moskva 02. novembar 2009.
Ljudmila Aleksejeva, predsednica Moskovske helsinške grupe
Sergej Aleksašenko, direktor makroekonomskog istraživanja GU-VŠ-7
Lija Ahedžakova, glumica
Natela Boltjanskaja, novinarka
Valerij Borščev, član Moskovske Helsinške grupe
Ala Bosart, književnica
Svetlana Ganuškina, predsednica Komiteta građanske podrške
Evgenije Gontmaher, ekonomista
Lav Gutkov, direktor Levada centra
Leonid Gozman, član predsedništva političke partije Pravoe delo
Lidija Grafova, književnica
Boris Dubin, rukovodilac odeljenja Levada centra
Jurij Džibladze, predsednik Centra za razvoj demokratije i ljudskih prava
Aleksandar Daniel, član uprave međunarodnog udruženja Memorijal
Dmitrij Zimin, osnivač fonda Dinastija
Igor Irtenjev, pisac
Aleksej Kondaurov, član Saveta Nacionalne asambleje Ruske Federacije
Sergej Kovaljov, predsednik Fonda A. Saharova
Dmitrij Kataev, član predsedništva moskovskog pokreta Stanarska solidarnost
Vladimir Korsunski, glavni redaktor sajta Grani.ru
Vladimir Milov, predsednik Instituta za energetsku politiku
Boris Nadeždin, profesor, šef katedre na moskovskom fakultetu za fiziku i tehniku
Ala Nazimova, sociološkinja
Dmitrij Oreškin, član Saveta Predsednika RF za podršku razvoja institucija građanskog društva
Aleksandar Osovcov, advokat, član saveta Ujedinjenog građanskog fronta
Lav Panamarjov, Sveruski pokret za ljudska prava
Andrej Piontkovski, pisac
Jurij Rižov, akademik Ruske Akademije nauka
Arsenije Roginski, predsednik uprave međunarodnog udruženja Memorijal
Jurij Samodurov, tutor izložbenih projekata
Georgije Saratov, predsednik fonda INDEM
Zoja Svetova, novinarka
Aleksej Simonov, predsednik Fonda za zaštitu javnosti
Sergej Sorokin, sudski ekspert
Natalija Točiljnikova, književnica
Mihail Trepaškin, advokat, načelnik odeljenja za zaštitu prava nezakonito osuđenih pri sveruskoj organizaciji Komisija za borbu protiv korupcije
Natalija Fatejeva, glumica
Ernst Černi, sekretar Javnog komiteta za zaštitu naučnika
Viktor Šejnis, profesor, član komiteta za politiku u (opozicionoj) političkoj partiji Jabolko
Viktor Šenderovič, pisac
Igor G.Jakovenko, doktor filozofskih nauka, profesor
Gleb Jakunin, sveštenik, Javini komitet za zaštitu slobode savesti
Evgenije Jasin, predsednik fonda Liberalna misija
Igor Jasulovič, glumac
i mnogi drugi.
Ежедневный Журнал, 03.11.2009.
Preveo sa ruskog Haim Moreno
Peščanik.net, 09.11.2009.