1.
Kako je najava jednog finskog poslanika da će podneti inicijativu u nacionalnom parlamentu postala „Pometnja u EU“ u srpskoj novinarskoj interpretaciji: Laponac Mikko Kärnä, borac za autonomiju Laponije, čestitao je Kataloniji nezavisnost i tvitovao da će podneti inicijativu da je Finska prizna. Čovek može da podnese inicijativu, nije sporno. Kao što smo u vojsci naučili da tenk može da se gura. Ali da li tako može da se pomeri, već je drugo pitanje.
Na njegovu samoreklamersku inicijativu samoupecali su se oni kojima to odgovara – par katalonskih portala, škotska nacionalna partija i londonski Dejli ekspres, koji je temu tretirao u skladu sa svojom uređivačkom politikom – tabloidno, odmah pored teksta da su se Rusi zbog testiranja projektila uplašili da je počela invazija vanzemaljaca i da je stigao smak sveta.
Tanjug, vredan kao Aleksandar Vučić, preneo je ranom zorom pisanje ovog londonskog lista sa gotovo identičnim naslovom: „Pometnja u EU – Finska priznaje Kataloniju?“, sve sa famoznim upitnikom u naslovu, koji zgodno može da posluži da se servira bilo kakva pogan, a da se konobar navodno ne uprlja. Mada nismo viđali naslove „Siniša Mali krije imovinu?“ i „Stefanović palgijator?“.
U svakom slučaju, ovdašnji mediji prigrlili su u subotnje jutro, uz oseku dešavanja (Vučić negde vredno radi ali se ne oglašava, vozilo u Knez Mihajlovoj završena priča: nisu se pojavile vesti „Teroristički napad u Knez Mihajlovoj?“) Tanjugov spoljnopolitički izveštaj o tome kako se potresla sva Evropa.
Ništa novo, ništa što nam se, sa mnogo više zle namere a manje neznanja, ne dešava u izveštavanju i o mnogo važnijim stvarima, ali lepa ilustracija stanja u tom najnezavisnijem i najslobodnijem novinarstvu u novijoj istoriji. Bar kako ga doživljavaju Ana Brnabić i Jadranka Joksimović.
2.
Kad smo kod Jadranke Joksimović, iz njenog resora su još jednom demonstrirali čemu može da posluži slobodno i nezavisno novinarstvo. Koalicija prEUgovor objavila je novi izveštaj o stanju evropskih integracija u oblastima obuhvaćenima poglavljima 23 i 24. Konstatuje se, da skratim, da je stanje loše. Ministarstvo za evropske integracije i Pregovarački tim osetili su se prozvanima, jer je iz njihove perspektive (i u njihovim izveštajima) stanje odlično i poverili su se Tanjugu, koji je navodno sam od njih tražio komentar. Žale se ministarstvo i pregovarači da koalicija prEUgovor „nije imala potrebu“ da čuje njihov glas, inače bi im oni objasnili da su svesni problema, uputili ih u to šta je sve dobro učinjeno i kako će akcioni planovi biti revidirani. Koliko shvatam – rokovi su pomereni da ne ispadne da smo ih probili.
Koaliciji prEUgovor „nikada nije odbijen razgovor ili odgovor na sva pitanja“, poentirali su. Problem je u tome što vladini evrointegratori razgovor kanda doživljavaju kao priliku da NVO ubede u to šta bi trebalo da stoji u njihovim izveštajima. Pa su i pre 7 meseci, nakon sličnog negativno intoniranog izveštaja ponudili odgovore na sva pitanja. Koalicija prEUgovor je to bukvalno shvatila i poslala im 179 pitanja. Stiglo im je odgovora – 0. I slovima – nula. Ali to im nije smetalo da za Tanjug izjave kako su spremni da odgovore na sva pitanja.
Autor je novinar iz Beograda i saradnik Transparentnosti Srbija.
Peščanik.net, 28.10.2017.
- Biografija
- Latest Posts
Latest posts by Zlatko Minić (see all)
- 505 sa crtom - 27/11/2024
- Ukidanje - 19/11/2024
- Batler, buking i nadležni organi - 23/10/2024