Prema u ponedeljak objavljenim planovima britanskog ministra finansija Džordža Ozborna, radnici bi trebalo da od svojih firmi dobiju akcije u vrednosti od 2.000 do 50.000 funti ukoliko se odreknu svojih prava, tako da od aprila sledeće godine više ne bi imali pravo na zaštitu od nezakonitog otkaza, pravo na otpremninu, na fleksibilno radno vreme i na dalje usavršavanje.

Uvode se takođe i određene promene u vezi sa porodiljskim odsustvom, prema kojima žena mora da najavi povratak na radno mesto 16 nedelja unapred, umesto dosadašnjih osam nedelja.

Kao „nagrada“ za odricanje od ovih prava, na dobijene akcije se neće plaćati porez na prihode od kapitala.

„Vlasnici, radnici i poreske službe su ujedinjeni u ovome“, objašnjava Ozborn. Radnici celog sveta, ujedinite se. Zakon bi trebalo da bude veoma brzo usvojen, a važio bi samo za one ugovore o radu zaključene posle njegovog stupanja na snagu. Na već postojeće ugovore zakon bi se primenjivao samo uz pristanak obe ugovorne strane.

Ideja nije nova. Adrijan Bekroft, investitor u rizične poslove i finansijer torijevaca, već je tokom 2010. izneo predlog prema kome bi firme mogle da otpuštaju radnike bez straha da će biti tužene pred radnim sudovima. Međutim, tada su koalicioni partneri torijevaca, liberal-demokrati, odbili da podrže zakon. Sada nemaju nikakvih prigovora na ovaj novi izmenjeni predlog zakona. Bekroft, koji je torijevcima donirao više od 600.000 funti, ima razloga za zadovoljstvo: „To je kreativna i uzbudljiva vizija moga predloga.“

Brendan Barber, generalni sekretar saveza sindikata, izneo je svoje viđenje zakona: „Ne odobravamo bilo koji napad na prava majki i na zaštitu od nezakonitog otkaza“. Predstavnik sindikata za medije, Pol Keni, dodao je: „Uništavanjem prava radnika pod izgovorom da će i oni dobiti deo vlasništva neće stvoriti ni rast ni nova radna mesta.“

Ozborn je objavio i budžetske rezove u visini od 16 milijardi funti za poresku godinu 2015/2016, prema kojima se smanjuje socijalna pomoć za porodice sa više od troje dece, ukida stambena pomoć za nezaposlene do 25 godina starosti, a penzije se više ne usklađuju sa inflacijom.

Predlog liberal-demokrata o uvođenju poreza na kuće vrednosti preko dva miliona funti je odbijen.

Dejli Miror komentariše ogorčeno: „Ozborn ima još jedan veliki problem, osim onoga da nema pojma o ekonomiji. On izgleda kao mrtva riba izbačena na obalu nekog otrovnog mora.“

 
Ralf Sotscheck, TAZ, 09.10.2012.

Izbor i prevod Miroslav Marković

Peščanik.net, 10.10.2012.