Foto: Arhiva javnih skupova
Plato Filozofskog fakulteta u Beogradu, 29.11.2024, foto: Arhiv javnih skupova

Odolevam – ne znam koliko uspešno – prizivanju u sećanje studenata prava na demonstracijama 1996/97. Gotovo svaki drugi student na ulici tada studirao je prava. Znali/znale su zašto su tamo i kako da to uspešno objasne.

Broj fakulteta u blokadi raste. Nisam čula da su se studenti prava priključili. A razloga ima, makar za otvoreni pravnički um. A ako otvoren nije, tad nije ni pravnički.

Te razloge dobro bi bilo razjasniti stvarnom javnom debatom. Profesori su poželjni. O čemu razgovarati?

Kako teče istraga krivičnih dela koja su uzrokovala smrt 15 ljudi ispod nastrešnice železničke stanice u Novom Sadu? Da li su saopštenja Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Novom Sadu dovoljno informativna za praćenje istrage? Da li, kao dokaz, treba analizirati osnovni investicioni ugovor, sa naročitim akcentom na način izbora podizvođača?

Koja pravna i logička greška stoji u određivanju pritvora Goranu Vesiću, a potom u preinačenju tog rešenja sa obrazloženjem da nema osnovane sumnje da je pritvoreni-pa-oslobođeni izvršio krivično delo? Kako taj nedostatak osnovane sumnje korespondira sa nadležnošću Ministarstva infrastrukture itd. da izdaje odgovarajuće dozvole prilikom rekonstrukcije? Da li je ministar odgovorno lice?

Na osnovu kog pravnog akta BIA privodi studentkinje i odvozi ih neobeleženim vozilom? Ako pravnog osnova nema, ko i kako mora biti sankcionisan za ove radnje?

U čemu je razlika između prekršaja i krivičnog dela, a kad i kojim radnjama policije je ova razlika izbrisana. U čemu su bili osnovi sumnje u izvršenje krivičnog dela zbog kojih je Goran Ješić bio u pritvoru, a čime objasniti da osnova sumnje nema za Gorana Vesića?

Koliko puta je Evropski sud za ljudska prava utvrdio da je Srbija prekršila pravo svojih građana na pravično suđenje?

Možda su studenti prava indiferentni prema pitanjima koja pominjem, a sličnih pitanja ima mnogo više. Možda ih prava zapravo i ne zanimaju. Ali sad je trenutak da testiraju sebe, ne zaboravljajući ono što već znaju.

Studenata Pravnog fakulteta u Beogradu ima toliko da je sasvim mali procenat dovoljan da u „petici“ skupi akademsku helieju. To bi bio case study koji niko od prisutnih ne bi zaboravio za čitav život.

I dobro bi bilo ne zaboraviti pripadništvo studenata prava univerzitetu – zajednici onih koji uče i onih koji poučavaju. Takve zajednice nema bez solidarnosti, nema je ako budući pravnici i pravnice ne podrže zahteve svojih kolega.

Blokada institucija koje ne čine šta treba – da. Blokada uma – ne.

Peščanik.net, 05.12.2024.

NADSTREŠNICA

The following two tabs change content below.
Vesna Rakić Vodinelić, beogradska pravnica, 1975-1998. predaje na državnom pravnom fakultetu u Beogradu, gde kao vanredna profesorka dobija otkaz posle donošenja restriktivnog Zakona o univerzitetu i dolaska Olivera Antića za dekana. Od 1987. članica Svetskog udruženja za procesno pravo. 1998-1999. pravna savetnica Alternativne akademske obrazovne mreže (AAOM). 1999-2001. rukovodi ekspertskom grupom za reformu pravosuđa Crne Gore. Od 2001. direktorka Instituta za uporedno pravo. Od 2002. redovna profesorka Pravnog fakulteta UNION, koji osniva sa nekoliko profesora izbačenih sa državnog fakulteta. Od 2007. članica Komisije Saveta Evrope za borbu protiv rasne diskriminacije i netolerancije. Aktivizam: ljudska prava, nezavisnost pravosuđa. Politički angažman: 1992-2004. Građanski savez Srbije (GSS), 2004-2007. frakcija GSS-a ’11 decembar’, od 2013. bila je predsednica Saveta Nove stranke, a ostavku na taj položaj podnela je u aprilu 2018, zbog neuspeha na beogradskim izborima. Dobitnica nagrade „Osvajanje slobode“ za 2020. godinu.

Latest posts by Vesna Rakić Vodinelić (see all)