Fotografije čitateljki, Slavica Miletić, Bookmark

Fotografije čitateljki, Slavica Miletić, Bookmark

Vlada Srbije baš nema sreće sa zaštit(nik)om svojih građana. Taman ugasi vatru – koju je, doduše, sama zapalila – na jednom kraju, kad ona bukne na drugom. Doduše, ovog puta nije reč o Saši Jankoviću, nego o zaštiti njenih građana koji žive na selu, dakle seljaka. Ili – seljana? Najtačnije – poljoprivrednika.

Ovog puta zakazala je zaštita građana od grada, ne u smislu naseljenog mesta, nego elementarne nepogode. Grad je, dakle, sredinom maja – neočekivano, kao sneg u decembru – praktično uništio zasade voća u povrća u nekoliko delova Srbije (Kragujevac, Arilje, Ivanjica).

Protivgradna odbrana nije dejstvovala. Zašto – to do sada nije pouzdano utvrđeno, ali po svemu sudeći bar iz dva razloga. S jedne strane, zato što nisu bili izabrani strelci, a s druge zato što su rakete, umesto po protivgradnim stanicama, bile u magacinima. U pozadini svega, pak, stoji „sukob nenadležnosti“. Novi zakon o protivgradnoj zaštiti, koji je već spreman, povučen je iznenada iz procedure pa se ne zna ko zaštitu treba da organizuje – i, što je još važnije, plati – Ministarstvo unutrašnjih poslova ili Ministarstvo poljoprivrede. Sve ovo više deluje kao priča za Ginisa, tj. neku rubriku verovali ili ne, nego za ozbiljnu štampu, ali građanima, tj. seljacima Srbije uopšte neće biti teško da u nju poveruju. Bilo kako bilo, i ovo je još samo jedan, „eklatantan“ što bi se reklo, primer nesposobnosti države da obavi najprostije zadatke kojih se, trebalo ne trebalo, prihvatila.

To što će država sad, bar se tako obećava, da nadoknadi štetu pogođenima, jedan manji broj građana će da zadovolji, ali mnogo veći će da razljuti. Opet će to njih da udari po džepu. Da ne govorimo o onima, najsavesnijim i najodgovornijim, koji su svoje zasade zaštitili protivgradnim mrežama. Država koja ne štiti savesne i odgovorne, dakle najbolje, i sama je nesavesna i neodgovorna, dakle najgora. Što se vidi i po tome da za propuste u organizaciji protivgradne odbrane neće niko odgovarati. Niko neće izgubiti ni posao, a kamoli funkciju. A trebalo bi.

Kad smo već kod potreba, nameće se na kraju i jedno, zapravo ključno, pitanje: šta će uopšte građanima Srbije  protivgradna zaštita. Nema sumnje, ona je nekima od njih potrebna, tj. onima koji imaju malinjake, voćnjake, povrtnjake… Ali, ako je potrebna pojedinima, zašto da se troškovi razrezuju svima.

U javnosti je najnoviji slučaj neuspešne zaštite građana već protumačen kao „perfidan način da se poljoprivrednici nateraju da osiguraju svoje zasade“. Ovo tumačenje, međutim, samo podstiče dodatna pitanja: a zašto poljoprivrednici to sami ne urade, zar je potrebno da ih neko na to primorava, pa još „perfidnim“ metodama, uz pomoć viš(nj)e sile; zašto sami ne osiguraju izvore svoje zarade?

Zašto bi svi građani Srbije plaćali njihovo osiguranje? Ni oni, proizvođači poljoprivrednih proizvoda, kad prodaju, maline, jabuke, paprike, vino, rakiju…, ne dele svoju zaradu sa ostalim građanima.

Dakle, građani seljaci, put pod noge, pa u osiguravajuće kuće.

A vi, građani poslanici, da vratite zakon o protivgradnoj zaštiti tamo odakle je došao. Em plaćamo protivgradnu zaštitu, em štetu koja zbog njenog nekorišćenja nastane. Manje nepotrebnih zakona, manje birokratije, jeftinija država, niži porezi. Bogatiji građani. I radnici i seljaci. O poštenoj inteligenciji da i ne govorimo.

Peščanik.net, 22.05.2015.


The following two tabs change content below.
Mijat Lakićević, rođen 1953. u Zaječaru, završio Pravni fakultet u Beogradu 1975, od 1977. novinar Ekonomske politike (EP). 90-ih saradnik mesečnika Demokratija danas (ur. Zoran Gavrilović). Kada je sredinom 90-ih poništena privatizacija EP, sa delom redakcije stupa u štrajk. Krajem 1998. svi dobijaju otkaz. 1999. sa kolegama osniva Ekonomist magazin (EM), gde je direktor i zam. gl. i odg. ur, a od 2001. gl. i odg. ur. 2003. priređuje knjigu „Prelom 72“ o padu srpskih liberala 1972. 2006. priređuje knjigu „Kolumna Karikatura“ sa kolumnama Vladimira Gligorova i karikaturama Coraxa. Zbog sukoba sa novom upravom 2008. napušta EM (to čine i Vladimir Gligorov, Predrag Koraksić, Srđan Bogosavljević…), prelazi u Blic, gde pokreće dodatak Novac. Krajem 2009. prelazi u NIN na mesto ur. ekonomske rubrike. U aprilu 2011. daje otkaz i sa grupom kolega osniva nedeljnik Novi magazin, gde je zam. gl. ur. Dobitnik nagrade Zlatno pero Kluba privrednih novinara. Bio je član IO NUNS-a. Sa Mišom Brkićem ur. TV serije od 12 debata „Kad kažete…“. Novije knjige: 2011. „Ispred vremena“ o nedeljniku EP i reformskoj deceniji u SFRJ (1963-73); 2013. sa Dimitrijem Boarovim „Kako smo izgubili (Našu) Borbu“; 2020. „Desimir Tošić: Između ekstrema“; 2022. „Zoran Đinđić: prosvet(l)itelj“.

Latest posts by Mijat Lakićević (see all)