Udruženje „Nova desnica“ protestovalo je ispred ambasade naše zemlje u Bukureštu zbog zabrane građevinske inspekcije opštine Negotin da se sagradi objekt u Malajnici koji bi faktički bio hram Rumunske pravoslavne crkve. U pitanju je udruženje koje je prošle godine demonstriralo protiv proglašenja nezavisnosti Kosova; objekat o kojem je reč predstavljen je kao mesto odvijanja kulturnih i umetničkih delatnosti, a pre svega slikanja ikona. U samoj stvari, radi se o pokušaju RPC da podigne hram i o nespremnosti opštine Negotin da joj to dozvoli.

Prema Pravilniku o Registru crkava (član 2, stav 2) „u saglasju sa SPC u Registar se upisuje i odgovarajuća organizaciona jedinica RPC u Banatu.“ Eparhija RPC u Srbiji nije priznata, i njen vladika nije uspeo da se održi u našoj zemlji, pa se preselio u Detu u rumunskom delu Banata.

U svojoj rezoluciji od 1. oktobra 2008. o položaju nacionalnih manjna u Vojvodini i rumunske nacionalne manjine u Srbiji Parlamentarna skupština Saveta Evrope je u vezi sa rumunskom i vlaškom manjinom istakla načelni značaj Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina. Ona se usprotivila bilo kakvom pokušaju nametanja identiteta; ohrabrila je „članove vlaške/rumunske nacionalne manjine u istočnoj Srbiji“ da prevaziđu svoja unutrašnja neslaganja u sopstvenom interesu; zatražila je da vlasti Srbije podrže inicijative usmerene u ovom pravcu; Parlamentarna skupština je izrazila iznenađenje zbog dominantnog uticaja SPC na pitanje (ne)priznavanja RPC i pozvala je vlasti naše države da rasterete Zakon o crkvama od primene kanonskog prava jedne crkve na druge crkve; takođe je zatražila da naše vlasti preduzmu neophodne mere da „Vlasi/Rumuni“ koji žive u istočnoj Srbiji dobiju manjinska prava koja imaju Rumuni u Vojvodini.

Naši predsednici Koštunica i Tadić nisu i još uvek ne ispunjavaju obećanja koja su davali svojim rumunskim kolegama; ministri Jeremić i Šijaković izbegavaju da o ovome govore sa predstavnicima Rumunije; bilateralna komisija ne radi; javnost nije upoznata sa problemom; broj Vlaha na popisima varira od 1.500 do 102.000, što govori samo za sebe; za razliku od situacije u Vojvodini, gde pokrajinski organi finansiraju RPC, nad istočnom Srbijom nadvija se oblak paradržavnog mešetarenja i oportunizma svake vrste. Ovaj nepotreban i po državu štetan problem može i treba da se razreši.

 
Danas, 10.02.2009.

Peščanik.net, 10.02.2009.