Izraelska vojska je odlučila da smanji jedinicu Okec uoči njenog ukidanja. Ova vojna jedinica, koju čine psi i njihovi vodiči, u poslednje vreme beleži gubitke. Znatan broj pasa poginuo je u Pojasu Gaze, pa je zato rešeno da se koriste jeftinija i efikasnija sredstva. Pokazalo se da nova jedinica, koju vojna administracija još nije imenovala, donosi iste operativne rezultate. Nema potrebe za višemesečnim dresiranjem pasa ni za gvozdenim brnjicama preko preteće čeljusti, a i ishrana će biti jeftinija – umesto skupog Bonza,1 služiće se ono što vojnici ne pojedu.
Ukinuće se i budžet za sahrane i komemoracije. Za pse iz jedinice Okec bile su uobičajene vojne sahrane uz sva ceremonijalna pravila, uplakane vojnike i dirljivim oproštajima na naslovnici vojnih novina i dnevnika Yedioth Ahronoth. Za one koji zamenjuju pse nema potrebe organizovati sahrane, njihova tela se naprosto mogu ostaviti na terenu. Svečanost u spomen na poginule pse, koja se organizuje svakog 30. avgusta, biće suvišna. Za nove pse neće biti ni komemoracija niti obeležja, jer osetljive duše vojnika neće patiti zbog njihove smrti.
Pilot program je u punom zamahu i već imamo jednog poginulog u novoj jedinici. Uskoro će izraelska vojska izvoziti stečeno znanje ostalim vojskama po svetu. U Ukrajini, Sudanu, Jemenu i možda čak i u Nigeru jedva će dočekati da primene novu praksu. Na stranici Vikipedije o Okecu, piše da koristi „jedinstveno borbeno sredstvo – psa, što pruža posebne operativne prednosti koje se ne mogu nadomestiti ljudima ili tehnologijom“. Ups, greška. Možda nema tehnološke, ali se našla ljudska zamena. Vojska ima novu vrstu pasa, jeftiniju, poslušniju i bolje utreniranu, a njihov život manje vredi.
Novi vojni psi su stanovnici Pojasa Gaze. Ne svi naravno, samo oni koje vojni izviđači pažljivo proberu od dva miliona kandidata. Audicije se održavaju u raseljeničkim kampovima bez starosne granice. Vojni lovci na talente već su hvatali decu i starce, nema limita za aktiviranje novih kadrova. Posle upotrebe se bacaju. Trenutno nisu obučeni za napadačke misije i otkrivanje eksploziva njuškanjem, ali razvoj je u toku. Barem neće ujedati palestinsku decu dok spavaju kao što se to dešavalo sa starim psima.
Haaretz je u sredu na naslovnoj strani objavio sliku jednog od novih pasa: mladi stanovnik Gaze, vezanih ruku, obučen u dronjke koji su nekad bili uniforma, očiju povezanih krpom, spuštene glave; pored njega stoje naoružani vojnici. Hrabri vojni reporter Janiv Kobovic i Mihael Hauzer Tov otkrili su da vojska koristi palestinske civile za pretraživanje tunela u Gazi. „Naši životi su važniji od njihovih“, obznanili su komandiri svojim vojnicima kao očiglednu stvar.
Novi „psi“ se šalju u tunele vezanih ruku, sa kamerama prilepljenim za telo, a od njih dopire zvuk prestravljenog disanja. Oni „oslobađaju“ šahte, smešteni su u lošijim uslovima od pasa iz Okeca, a njihova primena je postala raširena i sistematična. Al Jazeera, medijska mreža koju u Izraelu bojkotuju jer izaziva „bezbednosnu štetu“, prva je izvestila o tome. Vojska je, naravno, sve porekla kao laž. Onda su dvojica reportera Haaretza u sredu objavili čitavu jezivu priču.
Bilo je vojnika koji su se pobunili kada su videli nove „pse“, neki hrabriji su preneli svoja svedočenja organizaciji „Šovrim Štika“.2 Ali praksa koju je nekad izričito zabranio Vrhovni sud, široko je rasprostranjena u vojsci. Sledeći put kada se javnost bude bunila što se Binjamin Netanjahu ne obazire na odluke Vrhovnog suda, treba ih podsetiti da i vojska evidentno ignoriše sudske odluke.
Proces dehumanizacije Palestinaca je dosegao vrhunac. Haaretz je objavio da glavna komanda zna za novu jedinicu, ali da životi pasa u očima vojske vrede više od života Palestinaca. Sada i zvanično.
Haaretz, 15.08.2024.
Prevela sa hebrejskog Alma Ferhat
Peščanik.net, 17.08.2024.
IZRAEL / PALESTINA________________
- Popularna izraelsko-francusko-američka hrana za pse; prim.prev.
- Organizacija osnovana nakon Druge intifade sa ciljem da pruži priliku vojnicima koji služe ili su služili vojni rok ili bili rezervisti na okupiranim teritorijama da ispričaju svoje iskustvo kako bi se javnost upoznala sa onim što se tamo dešava; prim.prev.