Fotografije čitalaca, Predrag Trokicić

Fotografije čitalaca, Predrag Trokicić

Možda Dačić i ne zaslužuje toliko pažnje. Ali Rusija zaslužuje.

„Ne daj Bože da Srbija bira između Rusije i EU… Jasno je da bi Srbi uvek izabrali Rusiju“. Tako kaže, pre neki dan, a i inače to govori, ministar spoljnih poslova Srbije, zemlje koja se zvanično i formalno opredelila za članstvo u Evropskoj, a ne Evro-azijskoj, uniji.

U stvari, jasno je da su se Srbi opredelili za Evropsku uniju. Tamo idu da rade i zarade, tamo kupuju tehniku i tehnologiju, tamo kupe znanje i kulturu. Mnogi koji odu hteli bi da se vrate, ali im vlasti ne dozvoljavaju, šta će im sa svojim prozapadnim navikama i vrednostima.

Nije, dakle, problem u narodu, ljudima; problem je u eliti, političkoj i intelektualnoj, i jednoj i drugoj dobro uhlebljenoj (a ima preko hleba i pogača, i kolača) na državnim jaslama. Šta će njima konkurencija i vladavina prava, kad oni imaju pravo da vladaju.

„Prvi svetski rat je najočitiji primer ruske ljubavi za Srbe i Srbiju“, ističu Dačićevi sputnjici. Kad bi neko sa druge galaksije pročitao ovu rečenicu pomislio bi da je tada Srbija, zahvaljujući snažnoj ruskoj pomoći, kroz rat prošla „kao pas kroz rosu“ i da je s lakoćom zbrisala sve svoje protivnike. A u stvari, Srbija je doživela strašna razaranja i tako teške gubitke „u ljudstvu i materijalu“ da se sa tim ništa u njenoj istoriji ne može porediti. Ni Kosovska bitka. A u pobedi srpskog (i drugih) naroda na kraju rata, Rusija nije imala mnogo učešća. To je bilo kao kad bi se neko potukao sa mnogo jačim od sebe, računajući na pomoć velikog starijeg brata, a u odsudnom trenutku se taj brat okrene i ode da gleda svoja posla. Svaki normalan čovek bi posle na tog „brata“ jednostavno zaboravio, ali proruska srpska elita uporno već sto godina laže sopstveni narod.

Ali, ne moramo da idemo u tako teške teme i tako daleko u prošlost. Uzmimo primer iz savremenog i, takoreći, svakodnevnog života. Kada je Srbija ispod svake cene (pro)davala Naftnu industriju Rusiji, da li su Rusi rekli: „Braćo Srbi, nije fer, nećemo da se bogatimo na vašoj muci, ili gluposti, svejedno“. Nisu, nego su poklon bez razmišljanja i griže savesti uzeli. Štaviše, još su u ugovor uneli da naknada za eksploataciju naših izvora nafte i gasa bude svega tri odsto (njihove tržišne cene), iako je u samoj Rusiji ta tzv. rudna renta 22 odsto. A kad su preuzeli proizvodnju, činili su to nemilosrdno, ne vodeći računa o njenoj ekonomičnosti, „raubujući“ ležišta, čime su životni vek naših rezervi znatno skratili. Prirodni gas su nam godinama prodavali po ceni većoj nego za druge, i preko posrednika („Jugorosgas“) kojeg nema u trgovini ni sa jednom drugom zemljom. Konačno, kada su sklapani ugovori o izgradnji gasovoda „Južni tok“, sve druge države imale su većinsko vlasništvo, 51:49 odsto, što znači i sopstvenu kontrolu, jedino je sa Srbijom ugovor bio „fifti-fifti“. Takođe, godinama je srpska javnost obmanjivana obećanjima da će gasovod biti izgrađen, čak i kada je bilo jasno da zbog ukrajinske krize od toga u dogledno vreme nema ništa. Setite se samo onog zavarivanja cevi u Šajkašu, u prisustvu najviših zvaničnika dve zemlje.

Za uzvrat, neko iz Srbije, s vremena na vreme, ode u Moskvu da primi stakliće i ogledalca. Mada, poznajući ovog poslednjeg laureata, nije sve u staklićima, što reče ona reklama, „ima nešto i u zlatu“.

Peščanik.net, 05.11.2016.


The following two tabs change content below.
Mijat Lakićević, rođen 1953. u Zaječaru, završio Pravni fakultet u Beogradu 1975, od 1977. novinar Ekonomske politike (EP). 90-ih saradnik mesečnika Demokratija danas (ur. Zoran Gavrilović). Kada je sredinom 90-ih poništena privatizacija EP, sa delom redakcije stupa u štrajk. Krajem 1998. svi dobijaju otkaz. 1999. sa kolegama osniva Ekonomist magazin (EM), gde je direktor i zam. gl. i odg. ur, a od 2001. gl. i odg. ur. 2003. priređuje knjigu „Prelom 72“ o padu srpskih liberala 1972. 2006. priređuje knjigu „Kolumna Karikatura“ sa kolumnama Vladimira Gligorova i karikaturama Coraxa. Zbog sukoba sa novom upravom 2008. napušta EM (to čine i Vladimir Gligorov, Predrag Koraksić, Srđan Bogosavljević…), prelazi u Blic, gde pokreće dodatak Novac. Krajem 2009. prelazi u NIN na mesto ur. ekonomske rubrike. U aprilu 2011. daje otkaz i sa grupom kolega osniva nedeljnik Novi magazin, gde je zam. gl. ur. Dobitnik nagrade Zlatno pero Kluba privrednih novinara. Bio je član IO NUNS-a. Sa Mišom Brkićem ur. TV serije od 12 debata „Kad kažete…“. Novije knjige: 2011. „Ispred vremena“ o nedeljniku EP i reformskoj deceniji u SFRJ (1963-73); 2013. sa Dimitrijem Boarovim „Kako smo izgubili (Našu) Borbu“; 2020. „Desimir Tošić: Između ekstrema“; 2022. „Zoran Đinđić: prosvet(l)itelj“.

Latest posts by Mijat Lakićević (see all)