Na sajtu Narodne skupštine, u rubrici „zakoni u proceduri“, čak i nakon što mu je alfa i omega vladajuće koalicije javno uskratio podršku i dalje stoji Predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja. Reč je o aktu koji čak i samo formalno teško da opravdava naziv „zakon“ jer je zapravo politikantski pamflet kojim, po ko zna koji put, vlast aktivira priču o „stranim plaćenicima“ u nastojanju da skrene pažnju sa ozbiljnih problema.
Već na prvi pogled očito je da je diletantski artikulisan, problematičan i sa stanovišta Ustava i sa stanovišta Poslovnika Narodne skupštine. Poneki ijekavski termin koji je predlagačima promakao govore da je verovatno i prepisivan, od nekog podjednako kompetentnog, iz susedne BiH, odnosno RS.
Ustavni osnov za donošenje zakona je pogrešno naveden (član 107 umesto 97 i 99) a obaveza dostavljanja izjave da je predlog zakona usklađen s propisima Evropske unije (član 151 Poslovnika) izvršena je komičnom „patriotskom“ parolom: „Srbija je suverena država koja nije niti će ikada biti članica tzv. Evropske unije, pitanje usklađenosti ovog ili bilo kog drugog zakona sa propisima EU je u potpunosti irelevantno“!
Predlagače ne zanima Poslovnik? Misle da je normalno da EU nazivaju „takozvanom“? Ne znaju da su sve članice EU suverene države ali da imaju obavezu da svoje propise usklađuju sa propisima EU? Ni da je Srbija, kao i svi drugi kandidati za članstvo, formalnim sporazumom preuzela tu obavezu? Ni da pridruživanje i pristupanje EU kao svoje „strateško opredeljenje“ deklariše vladajuća koalicija kojoj i sami pripadaju?
Razlog za donošenje zakona, po predlagačima, jeste to što „udruženja građana otvoreno rade protiv državnih i nacionalnih interesa Srbije“ i što je „svima jasno da je njihov cilj temeljna i potpuna destabilizacija Srbije“. Ne misle da imaju obavezu da bombastične optužbe potkrepe bilo kakvim dokazima? Ne razlikuju legitiman kritički stav prema režimu od napada na državu i njeno uređenje? Ne znaju da subjekti civilnog sektora i sada posluju u skladu sa domaćim zakonima po kojima organi vlasti imaju sve informacije o poslovanju i finansijskim transakcijama i da su te informacije dostupne i javnosti? Ne žele da vide očitu apsurdnost tvrdnje da isti oni koji daju velike donacije državi navodno finansiraju subverzivne aktivnosti protiv nje?
Lavovski deo svih stranih donacija prima vlast i njima raspolaže daleko od očiju javnosti. A iz neuporedivo, višestruko manjeg dela koji dobiju organizacije civilnog društva daleko se transparentnije finansiraju aktivnosti i pružaju socijalne i druge usluge koje vlast, mada su njena obaveza, vrlo često zapostavlja.
U obrazloženju predloga verovatno je „vrh“ tvrdnja da delovanje civilnog sektora „ima za cilj da primora Srbiju da se pridruži kolektivnom ludilu globalnog zapada uvodeći sankcije Rusiji“! Zar, ako ni zbog čega drugog, zbog ove floskule predlagači pre svih ne zaslužuju titulu „agenti stranog uticaja“?
Apsurdno je formiranje famoznog registra stranih agenata i obavezivanje subjekata civilnog sektora da se u njega upisuju i podnose izveštaje o inače vlasti dostupnim i dobro poznatim činjenicama i to pod pretnjom ne samo novčanih kazni nego čak i zabrane rada. Po Ustavu (član 55), samo Ustavni sud može da zabrani organizaciju i samo zbog tri razloga – nasilno rušenje ustavnog uređenja, kršenje ljudskih prava, izazivanje rasne, nacionalne ili verske mržnje – a ne zbog nepoštovanja obaveza prema besmislenom registru. A nametanje ponižavajuće obaveze označavanja svih akcija i svih štampanih ili audiovizuelnih materijala etiketom „strani agent“ neizbežno i formom i „smislom“ asocira na Nirnberške zakone i žutu traku za Jevreje.
Bezvredno, loše sklepano pravno strašilo. Jedina korist od ovog proizvoda navodne zabrinutosti zbog izmišljene netransparentnosti moglo bi biti to što, makar i indirektno, podseća na stvarnu – na to da su javne investicije u Srbiji (u procentima bruto domaćeg proizvoda) među najvećim u Evropi, ali da javnost i građani nemaju praktično nikakav uvid u njihovu ekonomsku i društvenu opravdanost. Ekstremna netransparentnost velike većine megalomanskih projekata vlasti glavni je razlog zbog kog je Srbija u najužem krugu najkorumpiranijih zemalja Evrope.
Peščanik.net, 11.01.2025.
POPULIZAM- Biografija
- Latest Posts
Latest posts by Rodoljub Šabić (see all)
- Borba za pravo na život u normalnom društvu - 21/01/2025
- Strašilo kao podsetnik - 11/01/2025
- Ima li neko nadležan? - 06/01/2025