Foto: Vedran Bukarica
Novi Sad, foto: Vedran Bukarica

Jednu od markantnih reakcija vlasti na okupljanje i protest srednjoškolaca povodom nedavne tragedije u Novom Sadu, čine brojne izjave funkcionera, od najviših državnih do lokalnih, kojima se ti događaji kvalifikuju kao „manipulisanje decom u ideološke svrhe“ ili „kršenje zakona“ ili „zloupotreba dece u političke svrhe“ i slično.

Zajednička karakteristika svih tih izjava je da su paušalne, daju se bez ikakvih dokaza kojim bi optužujuće tvrdnje na račun profesora i opozicionih stranaka bile potkrepljene.

Krajnje je nekorektno optuživati bilo koga za bilo šta, pa tako i za fabulozno „manipulisanje decom“ a ne dati pritom bukvalno nijedan konkretan dokaz za to. Ali naša vlast sebi ipak dopušta da profesore u školama ili opozicione političke stranke optužuje za manipulisanje decom, a da javnosti ne pruži nikakve konkretne činjenice o tome ko, kada i kako to navodno radi.

Zapravo, samo je predsednik Vlade koji je i pokrenuo lavinu ovih izjava to pokušao ali, najblaže rečeno, veoma nespretno i neubedljivo, tvrdnjom da je njegovog sina na učešće u protestu naterala profesorica za koju se kasnije ispostavilo da dečaku uopšte ne predaje, da sa njim nema nikakav kontakt.

Nesumnjivo je veoma nekorektno bez dokaza optuživati profesore i opozicione stranke, ali verovatno je još nekorektnije generalno negirati srednjoškolcima, mladim ljudima od 16-17 godina, sposobnost da sami formiraju svoj stav i mišljenje o tragediji koja se desila, o odgovornosti za nju i poštovanju prema žrtvama kao i sposobnost da taj svoj stav i mišljenje javno izraze. A upravo to se pomenutim izjavama radi.

To je i krajnje licemerno, pogotovo iz usta predstavnika iste one vlasti koja je u svojoj Nacionalnoj strategiji za mlade (u koje svrstava sve sa15 i više godina) kao cilj navela „stvaranje sredine u kojoj se inicijative mladih podstiču i uvažavaju i stvaraju uslovi i podržava osnaživanje mladih za uključivanje u društvo u skladu sa sopstvenim izborom i sposobnostima“ i tome još dodala i da „sve politike treba da prepoznaju mlade i njihove potrebe i potencijale, da im omoguće učešće u donošenju strateških odluka, sprovođenju, nadzoru i evaluaciji…“.

Ali izjavama kojim se mladi ljudi predstavljaju kao beslovesni i laki objekti nekakve navodne manipulacije, ne samo da se uvredljivo potcenjuju njihovi intelektualni i moralni kvaliteti, nego i negiraju njihova zajamčena prava.

Ustav Srbije (član 16) izričito predviđa da su potvrđeni međunarodni ugovori sastavni deo pravnog poretka Republike Srbije i da se neposredno primenjuju. Srbija je članica Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima deteta i shodno svom Ustavu dužna je da je poštuje i primenjuje.

A prema Konvenciji (član 13) i deca – osobe mlađe od 18 godina, ako zakonom nije drugačije utvrđeno – imaju pravo na slobodu izražavanja koja obuhvata pravo da traže, primaju i izražavaju i dele informacije i ideje usmeno, pismeno ili štampano, u umetničkoj formi ili na drugi način, po svom izboru.

Vlast u Srbiji kao članica Konvencije ima i obavezu (član 14) da poštuje pravo deteta na slobodu mišljenja, savesti i veroispovesti. I što je u konkretnoj situaciji posebno važno, ima obavezu (član 15) da poštuje pravo na slobodu udruživanja i mirnog okupljanja.

Ostvarivanje ovih prava, prema Konvenciji a i prema našem Ustavu može biti predmet određenih ograničenja, ali samo takvih koja su određena zakonom i neophodna u demokratskom društvu.

I ako uprkos tome državni i javni funkcioneri bez opravdanih i dokazanih, zakonom utvrđenih razloga ta prava faktički negiraju, oni, svesno i neodgovorno, u dnevno političkom interesu svoje vlasti, manipulišu javnošću.

Peščanik.net, 05.12.2024.

NADSTREŠNICA

The following two tabs change content below.
Rodoljub Šabić (1955), advokat, prvi poverenik za informacije od javnog značaja Republike Srbije. Podsekretar za zakonodavstvo u vladi Ante Markovića, narodni poslanik i potpredsednik Narodne skupštine RS, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu u vladi Zorana Đinđića. Kao Poverenik dobio brojne nagrade kao što su: 2006. Specijalna povelja (Udruženja novinara Srbije), 2007. Ličnost godine u borbi za slobodu medija (Misija OEBS-a), 2008. Najevropljanin (Prva evropska kuća), 2009. Vitez poziva (Liga Eksperata – LEX), 2010. Reformator godine (Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj – NALED), 2011. Nagrada za doprinos borbi protiv korupcije (Misija EU i Savet za borbu protiv korupcije), Ličnost godine (Misija OEBS -a) i Počasni član Nezavisnog udruženja novinara Srbije. 2012. Nagrada za doprinos Evropi (Evropski pokret u Srbiji i Međunarodni evropski pokret), 2013. Nagrada za instituciju sa najvišim stepenom antikorupcijskog integriteta (BIRODI), 2014. Nagrada za toleranciju (AP Vojvodina, Opština Bačka Topola i Fondacija Plavi Dunav), 2015. Nagrada za unapređenje kulture ljudskih prava Konstantin Obradović (Beogradski centar za ljudska prava), 2015. Nagrada za doprinos unapređenju prava žrtava (Viktimološko društvo Srbije), 2016. Povelja za građansku hrabrost Dragoljub Stošić (Kuća pravde Strazbur), 2016 Dobar primer novog optimizma (Novi optimizam), 2017. uvršten na listu Heroji Balkana (Balkan Insight), 2018. Aprilska nagrada za razvoj demokratskih vrednosti i poštovanja ljudskih prava (Grad Šabac), 2018. Nagrada za poseban doprinos ljudskim pravima (Kuća ljudskih prava i demokratije).

Latest posts by Rodoljub Šabić (see all)