Foto: Konstantin Novaković
Sveće u crkvi Svete Trojice u Pskovu, Rusija, foto: Konstantin Novaković

Nakon što je Rusija prošlog meseca usvojila svoju nuklearnu doktrinu, kao reakciju na odluku SAD da dozvoli Ukrajini da projektilima srednjeg dometa gađa rusku teritoriju, na temu nuklearnog rata se osvrnuo i rusku patrijarh Kiril. Na 26. sednici Svetskog ruskog narodnog sabora ruski patrijarh je rekao da se ne treba plašiti kraja sveta u slučaju da izbije nuklearni rat, te da su takve spekulacije sa duhovne tačke gledišta štetne. Jer se hrišćani ne plaše kraja sveta, već čekaju Hrista koji će doći u slavi, da uništi zlo i da sudi svim narodima.

Međutim, to ne znači da treba sedeti skrštenih ruku: „Naprotiv, naš zemaljski poziv je da budemo ratnici Gospodnji, da se odupremo zlu i branimo visoke moralne ideale. Takvi su ciljevi Rusije“, poentirao je ruski patrijarh, pravdajući poteze ruskih vlasti i stalnu pretnju nuklearnim oružjem sa ruske strane, koja se čuje praktično od početka ruske agresije na Ukrajinu. Naime, dok Gospod Isus Hristos ne dođe u slavi i uništi zlo, tu je Rusija da preti zlu – državama i narodima koje smatra svojim neprijateljima – nuklearnim oružjem. Da li to onda znači da će Isus izuzeti Rusiju, kada dođe u slavi da uništi zlo? I da li će se Njegov sud odnositi i na Rusiju, ili samo na ostatak sveta – pitanja su koja ostaju bez odgovora.

Za Lusy Ash, dopisnicu zapadnih medija iz Moskve i autorku nedavno objavljene knjige Palica i krst (The Baton and the Cross), Vladimir Putin sebe predstavlja kao mesijanskog lidera, koji u otimanju teritorije susedne države Ukrajine vidi svoju mesijansku misiju. Ash u knjizi piše da je invazija na Ukrajinu postala „sveti rat“ za Rusiju i analizira ulogu koju u tom poduhvatu ima Ruska pravoslavna crkva na čelu sa patrijarhom Kirilom.

Ona primećuje da je RPC postala sredstvo za kontrolu i stvaranje poslušnosti kod ruskog stanovništva unutar zemlje. Dok, sa druge strane, državna služba bezbednosti FSB uzima religioznu auru, njeni pripadnici sve više koriste religioznu ikonografiju i imaju nove crne uniforme. Ruska ratna propaganda na frontu je takođe prožeta religioznom simbolikom: vojnicima se deli Sveto pismo sa ukrštenim kalašnjikovima, a Putin se predstavlja kao nebeski arhistratig koji predvodi vojsku anđela.

Autorka u knjizi posvećuje dosta prostora istoriji odnosa ruske države i crkve i pokazuje kako se taj odnos preneo i u sadašnjost.

U razgovoru sa Georgijem Kovalenkom u septembru 2022. – nekada portparolom UPC-a, koji je prišao nezavisnoj PCU-u – Ash mu je postavila pitanje zašto je tako malo episkopa, osam meseci nakon ruske invazije, prišlo nezavisnoj Pravoslavnoj crkvi Ukrajine. Njegov je odgovor glasio: novac. „Ruska crkva je“, rekao je Kovalenko, „državno preduzeće nalik Gaspromu i Rosnjeftu“. Kovalenko je Ash ispričao i razgovor sa jednim vladikom UPC-a koji mu je rekao da bi prišao Pravoslavnoj crkvi Ukrajine, ali da se sa tim postupkom ne bi složio njegov sponzor. U pitanju je Vadim Novinski, kontroverzni rusko-ukrajinski oligarh i đakon UPC-a, koji je 2022. sankcionisan od strane predsednika Zelenskog. A koji se godinama pre toga smatrao za lice koje za Moskvu obavlja novčane transakcije ka jerarhiji UPC-a na čelu sa mitropolitom Onufrijem.

Iza nuklearnih pretnji, apokaliptičkih scenarija i zloupotrebe crkvenih struktura, stoji ruska oligarhija na čijem se čelu nalazi autokratski vođa Vladimir Putin. Slično je stanje i u Srbiji: Vučić je nedavno preko režimskih kanala širio strah od Putinovih atomskih bombi; dok je u septembru preneta navodna izjava nekog grčkog sveštenika Elpidija da će nakon Vučića u Srbiji na vlast doći „izabranik Lucifera“. Mesijanizam i apokaliptički narativi su izgleda sastavni deo svakog autoritarnog i koruptivnog režima, koji ne mogu ni da zamisle odlazak sa vlasti, te radije spekulišu o kraju sveta.

No, na primeru Asadovog režima u Siriji vidimo da su diktature prolazne, a da ih svet, ovakav kakav je, nesavršen, ipak nadživi i preživi.

Peščanik.net, 09.12.2024.

UKRAJINA