Mi, dolepotpisani mirovne/i aktivistkinje i aktivisti najoštrije osuđujemo inicijativu predsednika i premijera Srbije A. Vučića i M. Vučevića da u Srbiji ponovo uvedu obavezno služenje vojnog roka.

Ponovne kampanje o uvođenju obaveznog vojnog roka u Srbiji predstavljaju besmislenu i ciničnu propagandu: u funkciji su militarizacije, patrijarhalne kontrole i straha. Predstavnici režima – saučesnici i akteri u ratovima 90-ih – zaboravljaju da je ogroman broj muškaraca odbio da bude sveden na topovsko meso i da na to neće pristati ni danas zarad militarističkih pobuda režima!

Ova država ima iskustvo vođenja agresorskih ratova – onih koje je izazivala, povela i vodila van teritorije Srbije (Slovenija, Hrvatska, BiH, Kosovo).

Ova država ima dugu istoriju kažnjavanja svih onih koji su odbijali da učestvuju u osvajačkim ratovima kako iz razloga savesti tako i zbog svojih moralnih i političkih, kao i kulturnih uverenja.

Ne vojnom roku – da prigovoru savesti!

Da podsetimo:

15. maja 2001. godine Mreža za prigovor savesti predala je Narodnoj skupštini SR Jugoslavije zakonodavnu inicijativu sa preko 30.000 potpisa sa zahtevom za priznavanje prava na prigovor savesti.

Pravo na prigovor savesti priznato je 27. avgusta 2003. godine, zahvaljujući kampanji (2001-2003) civilnog društva, pre svega Komiteta pravnika za ljudska prava (Yukom) i Žena u crnom, uz podršku ogromnog broja organizacija civilnog društva i građanstva u celoj Srbiji. Prvih 300 prigovarača savesti u septembarskoj klasi 2003. godine podnelo je zahtev za civilnu službu i od tada se stalno povećavao broj prigovarača savesti.

Ustav Srbije u članu 45 predviđa pravo na prigovor savesti na način da „lice nije dužno da, protivno svojoj veri ili ubeđenjima, ispunjava vojnu ili drugu obavezu koja uključuje upotrebu oružja“.

Ponovno uvođenje obaveznog služenja vojnog roka je faktor nestabilnosti i proizvodnje straha u regiji. Naoružavanje i obavezni vojni rok će samo povećati osećanje nebezbednosti koje postoji kod stanovništva u zemlji. Umesto u naoružavanje, a da pokaže da joj je stalo do stanovništva, Srbija bi sredstva koja troši na militarizaciju trebala da ulaže u zdravlje i znanje, pre svega.

Ponovno uvođenje vojnog roka koštalo bi državu ogromnih sredstava – umesto toga neophodno je ulagati novac u ljudsku bezbednost, zdravstvo, obrazovanje, zaštitu životne okoline, zaštitu žena od nasilja, itd.

Pozivamo sve mlade regrute da odbiju služenje obaveznog vojnog roka! Pravo na prigovor savesti na vojnu službu jeste pravo na mir! Prigovor savesti je Ustavom zagarantovano pravo.

Sve za mir, zdravlje i znanje, ništa za naoružanje!

U Beogradu, 23.09.2024.

Žene u crnom uz podršku:
Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, Beograd
Autonomni ženski centar, Beograd
Akademska inicijativa Forum 10, Novi Pazar
Građanska akcija, Pančevo
Duhovna republika Zicer, Trešnjevac
Dečiji centar, Zaječar
Nena – grupa za mir i prava žena, Leskovac
Ravangrad, Sombor
Udruženje žena Peščanik, Kruševac
SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja, Vlasotince

Žene u crnom, 23.09.2024.

Peščanik.net, 25.09.2024.

KULTURA MIRA I NENASILJA