Čarobnjaci iz Oza i njihovi zavetnici
U bici koja se približava, možemo pobediti samo ujedinjeni. Kad kažem „mi“ mislim na sve građane Srbije koji žele da žive u državi u kojoj vladaju zakoni i u kojoj se svaki pojedinac jednako poštuje.
U bici koja se približava, možemo pobediti samo ujedinjeni. Kad kažem „mi“ mislim na sve građane Srbije koji žele da žive u državi u kojoj vladaju zakoni i u kojoj se svaki pojedinac jednako poštuje.
Pobuna studenata, učenika i prosvetnih radnika traje već mesecima. To je pobuna bez vođa i portparola, pobuna koja, kako se čini, ne voli mnogo da odgovara na postavljena pitanja.
Vučić računa na to da će studentski bunt biti sve izolovaniji, te da će „odrasli“ – što pod pretnjama, što pod povišicama – polako početi da se vraćaju u sumornu normalu.
Džabe nose maske i kapuljače, svima je jasno da su to nemilosrdni rušioci koji se cinično izdaju za graditelje. Opozicija sad treba da formuliše i organizuje alternativu koja će nas izvući iz ove rupe.
Moje prvo košarkaško sećanje je Nikola Plećaš koji puca slobodna bacanja protiv Amerikanaca na Svetskom prvenstvu u Ljubljani 1970. kada je bilo jasno da smo postali prvaci sveta.
U svakoj zapadnoj zemlji može se prepoznati krivudavi, ali jasan put ekstremne desnice sa margine u mainstream. Popločao ga je sistem koji je proizvodio sve veće društvene nejednakosti.
Nedavni bojkot i rasturanje SPN je logičan čin jalove borbe koju „etablirana opozicija“ pokušava da vodi, raspadajući se i spajajući unedogled, bez ikakve koncepcije i strategije.
Bilo bi pošteno da kažemo istinu o tome kako se koalicija raspala: stranke koje su ostale u manjini, na čelu sa Đilasovom SSP, odlučile su da ne poštuju odluku većine.
U politici se računa pobeda i tu nema moralnih, već samo stvarnih pobednika. Autokrate se ne ruše sa vlasti u ravnopravnoj borbi: bitka za demokratiju je po definiciji neravnopravna.
Sve do 2022. Evropom je vladao rusko-nemački energetski aranžman u koji se srpska stabilokratija idealno uklapala. U SAD je na vlasti bio Donald Tramp. A onda se svet naglo okrenuo naopačke.
Ako ostavite ljude da slobodno trguju, bilo čime – lalama, zlatom, akcijama ili credit default swap-ovima, pre ili kasnije napraviće mehur koji će se rasprsnuti i za sobom ostaviti pustoš. Država, tj. pravila, su akt naše svesti o samima sebi – ratio.