Ovogodišnja božićna poslanica koju je pročitao poglavar SPC, a potpisali svi arhijereji iz zemlje i rasejanja, u suštini se u svom prvom delu ne razlikuje od tradicionalnih poslanica povodom Božića. Naglašava se i teološki se obrazlaže da je Božić dan mira koji poziva ljude na slogu i izmirenje. U poslanici, međutim, to uvek tako i bude, ima i tonova koji se tiču savremene društvene situacije i tu je najzanimljivije da oni pominju situaciju na našem raspetom Kosovu. U tom smislu taj deo podseća na izjavu patrijarha Irineja iz septembra ove godine, a skoro u svemu ponavlja saopštenje Sinoda koji se nedavno obratio istim povodom. Tu primećujemo jednu, za širu javnost zanimljivu pojavu, a to je da između politike državnog vrha, koja ide linijom pregovora sa kosovskim institucijama u nalaženju nekog rešenja – i stava Crkve da je Kosovo centralna tema i u sastavu, naravno, Srbije, postoji jedna vrsta raskoraka. I to za mene, taj raskorak ili jaz između Crkve i državnog vrha nije novina, ali zabrinjava me što taj jaz postaje sve veći i ne vidim kako će to uticati, odnosno bojim se da će to uticati na odnose države i Crkve u narednom period. Sa jednom napomenom, da naša Srpska pravoslavna crkva nije politička partija, ali je uticajan politički faktor u društvu i u politici države.
Ovu poslanicu potpisali su svi arhijereji, među njima i preosvećeni Nikanor banatski, i dovoljno je baciti pogled na opširan intervju koji je ovaj član Sabora dao beogradskom časopisu Pečat. On precizno određuje sve ove pojmove koji se spominju i u poslanici Njegove svetosti, predviđa da nas očekuju stradanja i iskušenja, naglašava da je narodna pamet uvek bila i sada je na Kosovu, i, važan momenat, da je opšti stav naše Crkve da su „goloruki ljudi na barikadama u pravu“, misli na ove na severu Kosova. Kao što rekoh, politika državnog vrha odudara od ovih stavova. U tom smislu bi ovaj intervju vladike banatskog Nikanora zasluživao poseban osvrt. Vladika nije, a nije ni naša Crkva, za promene u načinu služenja liturgije. Nije za novi kalendar, nije za Evropsku uniju kojoj država teži, jer, kaže, „Evropa ne zna za Boga“. Neki u Crkvi, kaže on, neće Justina Popovića ali, za sebe kaže, ja držim da je on stub naše crkve, mada sam na žalost ostao u manjini.
U tom smislu, ovogodišnja poslanica, iako nas pošteđuje patetičnih i krupnih reči, orijentisana je na neki način antievropski, jer se u Crkvi veruje da postoje druga rešenja osim onih koje forsira državni vrh. To su, po mom mišljenju, glavni akcenti ovogodišnje poslanice, koji ulivaju nešto nade, ali bude i dosta velike strepnje za budućnost.
Danas, božićni četvorobroj, januar 2011.
Peščanik.net, 07.01.2012.
KOSOVONOVE GODINE, BOŽIĆI I OSTALI DUPLIKATI
- Biografija
- Latest Posts
Latest posts by Mirko Đorđević (see all)
- Naša su kašnjenja kobna - 20/04/2024
- Mirko Đorđević i Druga Srpska crkva - 20/04/2024
- Decenija bez Mirka Đorđevića - 18/04/2024