O dugim godinama koje su potrebne da bi se u Srbiji priznao genocid u Srebrenici.

Loptanje genocidom

Mladina – Bratski narodi opet igraju utakmicu, samo umjesto lopte koriste trule ljudske kosti. Ima li spasa građanima Srbije i Hrvatske s takvim vlastima i relativiziranjem stratišta?

Beograd, 10.7.2021, foto: Peščanik

Genocidni diktator

Na aerodromu „Nikola Tesla“, na samoj pisti, postavljen je ogroman natpis: „MI NISMO GENOCIDAN NAROD…“ tako da se, bukvalno, vidi iz aviona, a posebno kad putnici slete.

Foto: Predrag Trokicić

Crvena dževa

Većina građana ne bi bila ni primetila Rezoluciju, Srbija je trebalo da za nju glasa – i ako se smatra nevinom, i ako se oseća indirektno potkačenom, jer nije baš da smo bili samo bogobojažljivi susedi.

Foto: Peščanik

Zastave

Raznolike manifestacije sirotinjskog fašizma i teško gledljivi kič ogrnut u zastave još jednom su pokazali kakva je huliganska ekipa, na čelu s vrhovnim vođom, otela državu od njenih građana.

Srebrenica 2021, foto: Konstantin Novaković

Rezolucija

Reaktivne pretnje sopstvenim inat-rezolucijama, kao svojevrsnom „osvetom“ motivisanom rezolucijom o genocidu u Srebrenici, predstavljaju naročito bednu zloupotrebu žrtava.

Foto: Predrag Trokicić

Vrati zastavu

Vučić može nama da otima jezik, kao što nam je oteo državu; ali ne može to da radi drugima usred Skupštine Ujedinjenih nacija. Otuda taj epohalni moralni slom koji smo juče gledali.

Foto: Predrag Trokicić

Dobro došli u Had

Srbija je institucionalizovala devedesete upravo da iz njih ne bi izašla, da nastavi sa odbijanjem da prizna činjenice – da je Kosovo nezavisno i da je u Srebrenici učinjen genocid.

Foto: Vedran Bukarica

Otoman u UN

Predsednik Republike Srbije odneo je svoj otoman za psihoanalizu u Njujork, u sedište UN i tamo pokazao svom terapeutu, u ovom slučaju globalnom, na šta su osuđeni građani Srbije.

Cvet Srebrenice u Beogradu, foto: građanska akcija Pamtimo

Dajte rezoluciju

Ovaj novi predlog rezolucije o Srebrenici skupštini UN-a blizanac je britanskog predloga rezolucije Savetu bezbednosti UN-a iz leta 2015. Tada rezolucija nije prošla zbog veta Rusije.

Foto: Peščanik

Nikad izvini

Ovdašnjim i zvaničnicima Republike Srpske leta 2024, trideset godina posle rata, izvinjenje Bošnjacima za počinjene zločine ni u snu ne bi palo na pamet. Ta mala i jednostavna reč je hiljadama milja daleko.

Od nas zavisi

DwP – Učenje o genocidu u Srebrenici omogućilo bi mladima da identifikuju propagandu, dezinformacije i govor mržnje, da razumeju mehanizme i procese koji dovode do genocida.

Nedžad Avdić

Ja sam njihova greška

Iz arhive – VIDEO i transkript razgovora sa Nedžadom Avdićem: „U tom organizovanom sistemu ubijanja dešavaju se greške kada vojnik propusti pregledati strijeljane. E ja sam njihova greška”.

Stajanje Žena u crnom, Beograd, 10.7.2023, foto: Srđan Veljović

Bela i crna marama

Posle više od četvrt veka Srbin u Srebrenici ponovio je jedan od raširenih obrazaca za negiranje zločina. Mi smo ubijali vas, vi ste ubijali nas, tako je to u ratu i da sad stavimo tačku na sve to.

Dizajn korica: Olivera Batajić Sretenović

Dve deklaracije

Analiza rasprave o Deklaraciji o Srebrenici iz knjige Sofije Mandić „U krugu negacije. Godine parlamentarnog (ne)suočavanja s lošom prošlošću – slučaj Srbija“ u izdanju Fabrike knjiga i forumZFD-a.

Adiline pancir-dimije

DwP – Sede u Draču Albanka iz Beograda, Srbin iz Bora i srpski par iz Gračanice, mesta nadomak Prištine. Zvuči kao početak vica, a nije vic, a ni početak – tu smo negde na polovini pomirenja…

Foto: Branimir Milovanović

Čovek-Beograd

U Beogradu kao da nije 11. juli, odnosno nije dan u kome se svet seća genocida u Srebrenici. Beograd se seća pobede Novaka Đokovića od pre dva dana, na teniskom terenu u Engleskoj.

Foto: Slavica Miletić

Gde se izgubio bol?

Ima skoro 20 godina od kada je Srđa Popović napisao tekst „Srpsko društvo i ratni zločini“. Tu on opisuje kako ovo naše društvo izbegava istinu o zločinima i objašnjava zašto je to tako.

Duga senka Potočara

Duga senka Potočara

VIDEO i transkript – Razgovor u Endžio habu povodom 27. godišnjice genocida u Srebrenici održan 11.7.2022, govore Nataša Kandić, Sead Spahović, Sofija Todorović, Isidora Stakić i Zoran Vuletić.