Pobusani ponedeljak
A kad se uskoro formiraju i ove samozvane „zaštitne narodne straže“ koje vlast priželjkuje a „desnica“ najavljuje – razgraničiće nas i od nas samih i od poslednjih mrva iole demokratskog ustrojstva.
A kad se uskoro formiraju i ove samozvane „zaštitne narodne straže“ koje vlast priželjkuje a „desnica“ najavljuje – razgraničiće nas i od nas samih i od poslednjih mrva iole demokratskog ustrojstva.
A i to Kosovo, gde je baš sad našlo da ode? Sad kad predsednik države ostaje upamćen po velelepnim mostovima, autoputevima, duplo većim platama i penzijama i zlatnom dobu koje je počelo prošle godine.
Oni koji nisu imali živaca da dočekaju „dogodine u Prizrenu“ odlučili su da organizuju dogodovštine u mnogo bližoj i dostižnijoj Borči, gde je poprište borbe za „nedavanje Kosova“ postala pekara.
Kontramiting vlasti, najavljivan kao „sad ćete da vidite kad se skupi nas sto dvadeset, sto trideset hiljada“, naprasno je u svim izveštajima pretvoren u „evo videli ste da je Srbija pokazala jedinstvo“.
Taman smo pomislili da se opozicija ujedinila i organizovala da smeni vlast kad ono – vlast se ujedinila i organizovala da smeni opoziciju. I u tome nema ničeg za čuđenje.
A kad se ništa ne desi – vlast mora da prepriča predstavu koju je publika propustila. Pa ministarka oceni da je ponašanje opozicije vandalsko, a premijerka se izvinjava što nije izvela policiju…
Demonstracije ne ugrožavaju slobodu kretanja (mada vlast često podmeće kola Hitne pomoći koja navodno ne mogu da prođu), jer neometanog kretanja odavno nema po svojski obogaljenim ulicama…
Kako sada objasniti zašto je ova vlast, koja samo paradira i koja ovoliko paradira, ispala potpuni amater u planiranju neplanirane vojne parade? Parade koja je pompezno najavljena za 24. mart…
Kad se ispostavilo da bi, ponukan primerom vlasti, i neko drugi mogao nešto da ruši, na primer – vlast, vlast se prenerazila. Pa je ulazak grupe demonstranata u prostorije RTS-a proglašen državnim udarom…
Vlast je za potrebe javnog nastupa padala u fras zbog makete vešala i zbog nalepnica u tunelu ali, začudo ili za očekivati, nije imala nikakav komentar na vodokotlić koji je takođe pronet na protestima.
Prva maketa koja je profitirala bila je ona „Beograda na vodi“. Čim se pojavila odmah je dobila na poklon državnu zgradu, restoran u okviru nje i još jednu kafanu pride na savskom keju.
Svako ima svoju muku. Ljudi su zbog svoje počeli da idu u protestne šetnje širom Srbije, predsednik države je zbog svoje takođe počeo da širom Srbije ide u šetnje, ali ne protestne nego promotivne.
Direktor Kancelarije za KiM je branio nelegalno partijsko oglašavanje, a ministar policije je tragao za osobom koja je na protest donela maketu vešala.
Vlast koja je institucionalizovala pogani rečnik i legalizovala prostituciju (ne tu prostituciju!) na prestaje da se sablažnjava nad tvitom glumca i novoizabranog predsednika Pokreta slobodnih građana.
Vlast je sistem dovođenja ljudi podigla na ponižavajući nivo (to se zavodi kao radna obaveza mada više podseća na radne logore samo putujuće) i Beograd pretvorila u grad parkiranih autobusa.
Slobodno izvolite na izbore. Dobro, ne baš slobodno. Vlast je već štampala luksuzni samohvalisavi materijal na 200 strana i besplatno ga delila, jednom uz tabloid, drugi put uz Politiku.
Čim se pojavi informacija koja vlastima ne ide u prilog – pojavi se i predsednik države da ispegla stvar. Prvo pljune neobožavaoce vlasti, valjda da malo pofajta pre peglanja, pa onda krene:
Brojanje demonstranata se od egzaktnog pretvorilo u filozofsko pitanje: koliko anđela stane na vrh igle, „koliko može putnik ako ide peške“, a koliko šetača u zimskim jaknama može da ide na živce.
The government caused Saturday’s protest by setting up cheap replicas of the Arc de Triomphe in the center of Belgrade. So, citizens thought they were in Paris and decided to do as the Parisians do: to protest.
Vlast je najavila da će formirati telo za borbu protiv lažnih vesti. I formirala ga je – u telu ministra policije. Koji je, opet, svoje telo formirao udarajući pred kamerama maljem u onu traktorsku gumu.
Vlast ove godine nije iznenadio sneg usred decembra nego veliki broj demonstranata po tako lošem vremenu. Tim pre što se vlast sedam dana trudila da do ponovljenog protesta ne dođe.
Vlast je po centru Beograda postavila jeftine replike Trijumfalne kapije, pa su Beograđani pomislili da su u Parizu i zaključili da treba da rade isto što i Parižani – da protestuju.
Eto, bilo je dovoljno da tabloidni mediji samo za jedan vikend ne najave vanredno stanje, početak rata, krvave pogrome – pa da predsednik države odmah dobije nagradu za mir. Doduše, ne Nobelovu…
Na nivou: ovo je najgori dan u mom životu, niko mi nije došao na rođiš – predsednik države i premijerka su jednoglasno proglasili da „Srbija nikad nije bila u težoj situaciji“. Šta se desilo?
Kako je moguće da penzioni fond otkrije podatke penzionera, da pošta stranačke koverte dostavi kao pisma i da državne institucije ne reaguju na ovu dostavu, dozvoljenu samo u predizbornoj kampanji?
Čim neka informacija o njenim nepočinstvima, na mišiće i na jedvite jade stigne do javnosti (što će biti sve teže posle odlaska ovog Poverenika za informacije) vlast zapišti na sav glas „vidite šta nam rade!“
Pa, stvarno, Ilustrovana Politiko? To je najbolje što možeš? Ništa omče, haosi, razularene horde koje nadiru…? I što si se uopšte upuštala u ovaj posao koji tabloidi bolje odrađuju od tebe?
Organi gonjenja su uhapsili manijaka koji samo što nije silovao devojčicu u tramvaju. Manijake koji preko medija samo što ne siluju svakog ko nije gorljivi podržavalac vlasti – nisu i neće.
Vladajuća stranka je svečano proslavila deset godina od osnivanja. Šest i po godina od dolaska na vlast nije. Ne zato što nema šta da slavi već zato što joj pominjanje dužine vladanja ne ide u prilog.
Druga Srbija, sa prebivalištem u krugu dvojke, toliko je prokažena da je morala da dobije i posebnu državnu nevladinu organizaciju za borbu protiv drugosrbijanstva i krugodvojkaštva.
Ako ne krade Poverenik iz budžeta (a ne krade) i ako ne krade glumac od bolesne dece (a ne krade) onda je tu opozicija koja takođe ne krade, ali zasigurno planira da dođe na vlast samo da bi krala.
U Srbiji treba da se ustanove novi državni praznici. Istorijski datumi kada nismo započeli ratove. Jedan od tih datuma mogao bi da bude i 29. septembar – Dan kada nije počeo rat sa Kosovom.